Quantcast
Channel: Négy a lány
Viewing all 95 articles
Browse latest View live

Én kicsi liberóm

$
0
0
Ha ez a kép egy festmény lenne, az lenne a címe, hogy "Az öröm"

És hát, ennek az örömnek volt már előjele.

A csapatöröm

És még egy a sorozatból
Lehet fokozni

Szinte megunhatatlan

Ünnep <3 td="">3>


Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy csöpp leányka, hatalmas kerek kék szemekkel. Emmának hívták. Bár születésekor nem sikerült neki rögtön megkaparintania egy labdát, amint az útjába került egy ilyen fantasztikus találmány, ő azzal elkezdett játszani, és csak játszott, játszott és játszott....


Apró iskolás korában már őt vitték kidobós versenyekre, majd a helyik kézilabda klub edzője is többször próbálkozott Emmácska anyukájának meggyőzésével: vigye már el ezt a lyányt kézizni. De Emmácska túl durvának találta a kézilabdát, más után nézett. Egészen hosszú és mély szerelembe keveredett a tenisszel - ahol tehetsége, pályán látása és őrületes labdaérzéke mindenkit lenyűgözött -, de aztán rájött, hogy ő túl magányos a pályán, neki társak kellenek.


Kicsi felsős volt Emi, amikor indult egy röplabda klub a közelben, így gondolt egyet a továbbra is bájos és labdabolond leányka, elment kipróbálni. És ott ragadt....Lassan a tenisz kikopott az életéből, és megmaradt neki ez a fantasztikus csapatjáték.


És onnantól kezdve Emmácska folyton (röp)labdázott. Ha éppen nem volt edzés, akkor még akár a szobájában is, plüssel, zoknival, ami éppen kéznél volt. Annyira megszerette ezt a sportot, hogy egy idő után fészkelődni kezdett, nem érezte elégnek a helyi klub edzésszámát és meccsszámát, mondhatni "többre vágyott". Ekkor érkezett el számára a klubváltás pillanata. Ettől fogva jóval messzebbre, egy újpesti klubba járt igen sűrűn röplabda edzésekre majd meccsekre, kupákra, tornákra, táborokba. Messzebbre, de Emmácska szülei (és nagyszülei, keresztapja...) tudták, hogy megéri a plusz erőfeszítést az, ha egy gyermek (és milyen gyermek!!!!) élhet a sportszenvedélyének.


Teltek-múltak az évek, Emmácska nem nőtt túl nagyra (ami, lássuk be, a röplabdában nem teljesen szerencsés), ámde megtalálta és megszerette azt a röplabdás szerepet, ami ezzel a termettel a legideálisabb: liberó lett. Azaz, ő az a védekező játékos (mindig más színű mezben, mint a csapat többi tagja), akinek a nyitásokat (amatőr nyelven: szervákat :) ) kell fogadnia úgy, hogy abból jó támadást lehessen felépíteni; illetve ő az, akinek meg kell "mentenie" a labdákat, amikor az ellenfél támad és nem működik jól a blokk, vagy valakinek nem sikerül jól reagálni. Magyarul: fel-alá rohangál, mint a meszes, ott segít, ahol tud és tulajdonképpen a siker, a látványos lecsapások, a "pontcsinálás" nem az ő műfaja. Nem szerválhat és nem mehet fel a hálóhoz ütni. Alázatos szerep, de olyan, mint egy háznál az alapok: minden rá épül. Ha nem csinálja jól a dolgát, hiába a jó ütőerő a többieknél.


Emmácska továbbra is a rajongásig szerette tehát a röplabdát, ebben a kialakult szerepkörben - amit azzal egészített ki, hogy nyaranta strandröplabdázott is (egyszer még a válogatott keretbe is bekerült), ahol aztán üthetett és szerválhatott is kedvére.


Nagoyn sok időt szánt a röplabdára: napi szinten 2-2,5 órákat edzett, rendszeresek voltak a hétvégi meccsek, tornák, bajnoki fordulók. És ő ezt szerette, ezt szereti, sok mindent alárendelve ennek - ugyanakkor például a tanulást el nem hanyagolva.
És jöttek a sikerek is. Bekerült a Budapest Válogatottba, nemzetközi tornát nyertek, ahol ő lett a torna legjobbja, majd a tavalyi év végén bejutott a csapat a legjobb hat cspatos döntőbe. Ott ugyan nem remekeltek már annyira - de azért Emma kapta a csapat legjobbja különdíjat. Ugyanakkor, pár héttel később, már az egy korosztállyal fentebbi csapatban is játszhatott az ugyanilyen hatos döntőben - ott a negyedik helyet csípték el. Ez az országos - a budapesti bajnokságban több korosztályban is érmesek lettek.
Ebben a szezonban, egy új, elég határozott és keménykezű edzővel, még komolyabb célokat tűztek ki. Otthon sokszor elhangzott az a mondat, mint egy megvalósításra váró álom: "Majd a Békéscsaba ellen a döntőben"...... És ezért rengeteget dolgoztak, "szenvedtek", a budapesti bajnokságban ezúttal a felnőttek között indulva küzdöttek meccsről meccsre. Így aztán, mondhatni könnyedén jutottak be a végős hatos országos döntőbe.


Ez zajlott le a múlt hétvégén. És valami őrületes érzelem-cunamit élhettünk át, szurkolóként - hát még vajon ők, a lányok, résztvevőként. Fantasztikus volt látni ezt a csapatot, ahogy tényleg, egymást folyamatosan bátorítva, buzdítva, ha kellett vigasztalva, és minden pontért lelkesen örülve, meneteltek el a megálmodott döntőig - a Békéscsabával. Ott valószínűleg már kissé jól laktak, így megszorongatni tudták csak azt a röplabda akadémiát, amelyik azért határozottan más szinten foglalkozik a (női) röplabdával, mint a többi klub. Ehhez megfelelő anyagi támogatást is kap, így az ottani csapat már tulajdonképpen egy "válogatott" csapat (míg azért a többi csapatban azok játszanak, akik "oda lejárnak"). Nehéz, rögös és roppant izgalmas úton jutottak el álmaik meccséig, talán ezért is volt az ezüstérem is olyan ragyogó a számukra.
Emma liberó, készen áll

Emma akár a reklámtáblát is "lebontja", hogy megmentsen egy labdát

Emma akcióban - földről


Küzd

Tovább....

Szép mozdulat

Csak a labda bűvöletében

Persze a játékra figyelve
Emmácska, a kis liberó, tényleg hatalmas energiákat, ügyességet, akaratot és lelkesedést tett hozzá ehhez a sikerhez, önmagát nem kímélve, torka-szakadtából szurkolva, minden pontért körmeszakadtáig küzdve. Megérdemelt boldogságát nehéz volt könnyek nélkül nézni - de örömkönnyek voltak ezek. És jó volt látni, hogy most értelmet nyert mindaz, amit a sportolásról gondolunk, az, amiért érdemes ezért sok mindent feláldozni (akár nekünk, szülőknek is). Ugyanis - még ha továbbra sem annak van a legnagyobb valószínűsége, hogy ezzel most jegyet váltottunk az olimpiai részvételre :) - jó útravalót ad az életre: érdemes küzdeni, kitartóan dolgozni az álmokért, a célokért. És mindezt szenvedélyből, az meg külön szerencse.


Egyébként, az egyik csapattárs apuka ilyesmivel foglalkozik, így készített egy filmes összeállítást az egész hosszú hétvégénkről - ebben mi, szurkoló szülők is benne vagyunk. Megható az egész (és amikor a gyerekek sírnak a filmen, az is az örömtől van), akit érdekel, ajánlom szeretettel:
https://www.youtube.com/watch?v=4UbuoJBzaQI&feature=youtu.be


Végül még pár boldog kép (csak mert én nem tudok vele betelni :) )
(Fotók: Csukás Zsolt, SzPortfotók; Film: Sartoris Gábor)


Sportoló lány öröm sportoló Apával

Számomra a legkedvesebb csapat

"Bajtársi" bátorítás

Meccs előtt




Két pici pont - és ami mögötte van :)

$
0
0
Elhatároztam, hogy addig nem foglalkozom ezzel a témával, amíg nincs végleges eredmény.
Az érettségiről, és még inkább, a felvételiről van szó. Zitáéról.


Azt kell, hogy mondjam, hogy küzdelmes és hosszú tanévet tudhatunk magunk mögött, és már az azt megelőző időszak sem volt egy sétagalopp.
Zita körülbelül 3 éve határozta el, hogy orvos szeretne lenni, egészen pontosan tudva azt is, hogy milyen: szülész-nőgyógyász. Alternatívaként még a szülésznői karriert vázolta fel, a lényeg a születés csodájában való részvétel. Meg egy idő után a lényeg az orvosssá válás lett. Az utóbbi évben sokszor elmondta: ő fehér köpenyben látja magát, kórházban szeretne dolgozni.
Szerintem minden szülő örül annak, ha a gyerekének határozott elképzelései vannak a jövőjét tekintve; ha van célja és azért hajlandó tenni is. Szerencsésnek éreztük hát mi is magunkat, és természetesen azonnal mögé álltunk, teljes támogatásunkról biztosítva őt.
És hát ez a támogatás az igen nagyszámú (és az érettségi közeledtével egyre csak növekvő...) különórák finanszírozásán túl egy hatalmas érzelmi hullámvasúra való felülést jelentett. Zitát rengeteg kétségen és elkeseredett pillanaton kellett átsegíteni. Volt egy pont, amikor azzal állt elő, hogy az orvosihoz szükséges két emelt szintű érettségit (háromból van választás: biológia, kémia és fizika - de az egyetemi tanulmányok megfelelő előkészítése végett érdemes inkább az első kettőt választani; mondani sem kell, bitang nehéz érettségik ezek) inkább nem tenné idén le. Hanem most csak középszinten futna nekik, biztosítva ezzel egy jó pontszámot az egyik 100 pontba beszámító résznél (ja igen! a pontszámszámítás! egy igazi idegőrlő mutatvány, számtalan kicsi csellel...). És majd ősszel bioszból emeltezik, tavasszal meg kémiából - addig csak erre a kettőre tanul, na és akkor talán majd sikerül neki. Hát.... nem örültünk annak, hogy már eleve úgy áll hozzá, hogy nem is fut neki, úgyis túl magas az a léc. Itt egy sorsdöntő beszélgetésen estünk át, lelkileg igen kimerítő volt. De a lényeg az, hogy sikerült meggyőzni őt arról, hogy próbálkozzon már meg az idén az egésszel - és ha nem sikerül, mi nem "haragszunk", hanem készülhet tovább egy évet ebből a két tantárgyból és nekifuthat újra egy év múlva. Nem siettetjük, és bátorítjuk abban, hogy ne mondjon le az álmairól.
Aztán újabb "összecsapás" várt ránk a jelentkezési lap kitöltésekor. Mert Zita, aki ugyebár tavaly nyár óta töretlenül szerelmes, illetve azért eléggé ragaszkodik hozzánk is, továbbá még mindig szeretné folytatni a vívókarrierjét (noha az utolsó tanév második félévében még ebből is komolyan visszavett a kitűzött felvételi cél érdekében), szóval a mi Zitánk nem akart vidéki egyetemet beírni. Komoly győzködés árán sikerült végül egyet a lista végére felvetetni. Így a sorrend úgy nézett ki, hogy SOTE általános orvosi kar, majd SOTE fogorvosi kar, majd mindezekből a fizetősök (ettől kicsit féltem, de érdekes módon, általában magasabb a bekerülési pontszám, mint az államira - ez idén is így lett), a Pécsi Egyetem általános orvosi kara, majd a SOTE nem doktori címet adó szülésznői képzése.
Majd, ahogy közeledtek a vizsgák, Zita hol úgy gondolta, hogy akár sikerülhet is neki a dolog, máskor meg úgy, hogy tuti nem jön össze. Ez utóbbi esetekben rengeteget beszélgettünk vele, bátorítva őt, erősítve benne, hogy mi is hiszünk benne, higgyen ő is, meg tudja csinálni!


És Zita embertelen mennyiséget tanult. Ahogy az egyik barátnője, osztálytársa mondta nagyon aranyosan: nem volt "még egy ember, aki ennyit tanul". Már az összes családtagot és a barátját is azzal üldözte, hogy nekik mondta fel az anyagokat. Így történhetett például az az aranyos eset, hogy Imola kérdezte őt ki töriből (mert Imó eszméletlen jó töriből), majd bement a sulijába, és az új anyagnál közölte a tanárnővel, hogy ő ezt már mind tudja, mert a napokban kérdezte ki ebből a nővérét. :)


Szóval, a ballagásra vidáman mentünk és jót mulattunk utána a Zita által megjelölt helyen (Vintage Garden), de tudtuk, hogy az előttünk álló szűk két hónap nagyon nehéz lesz - és az utána következő pontszámhirdetésre várakozás is.
A nagy megmérettetés előtt
Az érettségik során Zita többször jött ki sírva az írásbelik után (középszinten). Mondjuk talán azért is, mert úgy tervezte, hogy a középszinteket mind 100% közelébe hozza majd. Minden sírása után komoly "munka" volt őt megvigasztalni, rávilágítani, hogy nem biztos, hogy akkora katasztrófa történt, mint ahogy gondolta (nem akarom lelőni a poént, de itt is igazunk volt: az érettségi bizonyítványában csak jeles van.... igaz, "csak" egy tantárgy lett 100% közeli :) ), illetve motiválni is kellett őt, hogy folytassa a tanulást, semminek sincs vége, amíg "le nem fújják a meccset". És Zita ment újra, tanult, mint egy megszállott. Az emelt írásbeliken elkövette a klasszikus hibákat: kihúzta a jó megoldást a rosszra cserélve, a szóbeliken pedig túlontúl izgult. De ettől még remekelt, messze túlszárnyalva azt, amit a roppant igényes (és némileg pesszimista... vagy realista?) kémia különtanárja elvárt tőle. A középszintű szóbelikre már megnyugodott, egy vagy két pontot, ha vesztett összesen.
És kiderült a pontszáma. Hárommal több, mint amivel tavaly be lehetett jutni, kettővel kevesebb, mint tavalyelőtt. És jóval több, mint az azt megelőző években. Vidéki egyetemeken sosem kértek ennyit. Nagyon szép pontszám volt, és fantasztikusan küzdött érte. Büszkék voltunk rá, nagyon sokszor el is mondtuk neki. De tudtuk, hogy ő nem nyugodt....


Július 25-én, a pontszámhirdetés napján már mindannyian majd bediliztünk. Zita nagyon ideges volt.
Este 8-kor persze nem volt még fent az Oktatási Hivatal honlapján. De aztán pár perccel később.....
És a pontszám megegyezett a két évvel ezelőttivel. Azaz: Zita két ponttal lecsúszott a SOTE általános orvosi karáról. Zita zokogva elrohant, így már csak mi néztük meg, hogy viszont simán bekerült a fogorvosi karra, itt, Budapesten a SOTE-n. És egyébként BÁRMELYIK vidéki egyetem általános orvosi karára besétálhatott volna.
Nos, újabb kemény körök vártak ránk. Mert persze, hogy hatalmas dolog, hogy bejutott arra az egyetemre, amire talán a legnehezebb bejutni (jó, kivéve talán a pilótaképzést :) )! És ha ő másodiknak írta be a fogorvosit, annak az volt az oka, hogy az is érdekelte (egy véletlen folytán - lehet, hogy ez a karma - a fogorvosi kar nyílt napját tudta csak megnézni a SOTE-n). És az is nagy szó!
Lassan nyugodott le. Mindenféle kérvényeken törtök a fejünket. Amit egyszerűbb lett volna megírni, ha vidékről Budapestre kellett volna őt felkérni (mert akkor hivatkozhattunk volna a vívásra, a nagycsaládosságra, stb...). Végül kiderült: az első és a második év végén, megfelelő átlag mellett be lehet adni kérvényt arra, hogy az egyik karról a másikra átvegyék. Ugyanis addig gyakorlatilag ugyanazt tanulják mindkét karon.
Aztán még jött rengeteg biztatás, megerősítés, győzködés. Nem is tudom hányan mondták Zitának azt (köztük nőgyógyászok és nőgyógyász-hozzátartozók), hogy szerintük jobb, ha nő létére inkább fogorvos lesz, semmint a kevésbé családbarát szülész-nőgyógyász. A fogszabályzós fogorvosa mindennel biztatta: kérdezen tőle bármit, ha nem érti, segít neki, mehet hozzá gyakorlatra is, csak nehogy átmenjen a másik karra, mert "az lenne élete legjobb döntése, ha maradna".
És szép lassan hatott a dolog. Elkezdett mindennek alaposabban utánajárni. Tetszik neki,  hogy ezen a karon relatíve kevesen lesznek. Az összes családtag fogazatát elkezdte kritizálni. :) Továbbra is azt mondja, hogy át szeretne menni a másik karra, de már a fogorvosi szakma is vonzó számára. Mi mindenesetre továbbra is támogatjuk, hogy elérje álmait (még ha azok közben esetleg egy kicsit át is lakulnak).


És VÉGRE büszke arra, amit elért, ahová eljutott.


Van tehát egy boldog egyetemista lányunk.


Így mi is boldogok - és persze büszkék! - vagyunk!

Megérdemli az ünnepi buborékokat!

Bátran nézhet a jövőbe

Biztos, hogy jó révbe ér, bármi lesz is az!


És hát.... lássuk be, fogorvos vagy nőgyógyász, mindegy:
nagyon csinos "doktor néni" lesz <3 p="">3>

Barátság

$
0
0
Hatan barátnők, harminc éve
Általános iskolai éveim legvégén kerültem ki Svájcba. Még az"átkos" rendszerből mentünk ki oda; bevallom, minden nagyon furcsa volt ott, tényleg egy másik világ. Lassan rázódtam bele az ottani létbe, igen zárkózott is lettem a nagy kultúrsokk hatására. De azért szép lassan nyitottam, és barátkozni kezdtem.
Talán Lotta, a finn lány volt az első igazi barátnőm. Gimnázium első másfél évében jártunk egy osztályba, utána ők elköltöztek, és ezzel sulit is váltott (Genfben ez így megy, lakhely szerint jársz gimibe - mármint, a '80-as évek végén így ment, most nem tudom). Lotta egy nagyon vidám, nyitott, kissé "őrült" csaj volt, akinek belefértek a barátság fogalmába az én kelet-európai "furcsaságaim", és elfogadott - és szeretett - olyannak, amilyen voltam. Szomorú voltam, amikor elköltözött, de a kapcsolat mindig élő maradt, ha nem is ugyanolyan intenzív.
A gimiben ismerkedtem össze kicsit később - egy közös magyar ismerős lány révén - Vannal is, a vietnámi barátnőmmel. Ő is egy külön világ volt (ma is az), számomra még mindig meglepő távolságtartó kíváncsisággal figyeli a világot, az embereket, a barátait, az érzelmeiket. Ettől ő még nem érzelemmentes, sőt. De tény, az ő ázsiai lelkülete annak ellenére megmutatkozik, hogy mindig is Genfben élt (illetve később,pár évet New Yorkban). Nekem egy kicsit pszichológusom is volt akkoriban, veséig hatoló kérdéseket tudott ártatlan arccal feltenni. Amúgy nagyon sok kalandunk volt együtt, vele nagyon intenzív barátságot éltem meg az egész gimi majd az egyetemi évek során is.
Catherinet "kinéztem" magamnak, ugyancsak a gimnáziumban. Olyan jófejnek tűnt, de visszahúzódónak. Mindig mellé ültem francián, szóba elegyedtünk néha. Emlékszem, hogy mennyire szíven ütött, amikor egyszer mondtam valami banálisat Anyukámmal kapcsolatban, és megkérdeztem tőle, hogy az ő anyukája is ilyen-e. Mire ő halkan felelte csak, hogy hát neki nincs anyukája.... (8 éves volt, amikor meghalt. Catherine verziójában kiesett az ablakból ablakpucolás közben. Van erre más verzió is. És csak sokkal később, pár évtizedre rá, jött rá Lotta, hogy az ő anyukája pont látta az esetet a szemközti bérházból.....). Catherine-nal lassan mélyült a kapcsolatunk, talán érthető, hogy kicsit lassabban nyitott. De én éreztem, hogy ő egy igazi kincs és kissé "rámenősen" barátkoztam. Ez odáig "fajult", hogy gimnázium után elkezdtem őt győzködni, hogy jöjjön velem arra az akkoriban nagyon népszerű Interrail túrára, ami egy egy hónapos vonatjegy megvásárlásával lehetőséget biztosít arra, hogy bárhová elvonatozzál Európában. Genfben az egyetem csak október második felében kezdődik, az érettségivel meg végeztünk június végére. Catherine benne volt a kalandban, de azért azon törtük a fejünket, hogy kit szervezhetnénk még be - hárman lenne igazán jó utazgatni.
Van - aki nem tudott erre a kalandra sajnos velünk tartani - javasolta nekünk, hogy kérdezzük meg Mariannát, mert tudta, hogy ő is ráérne. Én csak szegről-végről ismertem Mariannát, mert ugyan egy évfolyamra jártunk, és eléggé keverték az osztályokat nálunk, azért a reál-tagozatosok, meg a nyelv-tagozatosok ritkán voltak együtt. És én nem voltam reálos.... Párszor beszélgettünk, és rajta is láttam, hogy nagyon jó ember lehet. Mennyire igazam volt! Szóval gondoltam, mit veszíthetek, felhívtam őt ezzel az őrült ötlettel. Gondolom nem nehéz kitalálni a folytatást: Mariannának is volt kedve a kalandhoz! Hárman, egymást alig ismerve (Catherine meg Marianna szerintem egy szót sem váltottak a gimiben) vágtunk neki egy hónap vonatozásnak és világlátásnak. Első utunk (Genfből) Bécsbe vezetett. Catherine és Marianna olyan hamar egy hullámhosszra kerültek, hogy Zürichnél már a világ legjobb barátnői lettek. És maradtak azóta is (Marianna volt Catherine tanúja az esküvőjén, és Catherine lett Marianna egyik lányának a keresztanyja). És mi hárman egy remek, konfliktusmentes, vidám hónapot töltöttünk utazgatással, rengeteg beszélgetéssel és hatalmas nevetésekkel.
Egy régi és homályos kép arról az utazásról (igen, én állok középen...)
Eva is a giminkbe járt, őt én ismertem kevésbé. De egy, az egyetemi éveink alatt szervezett, közös nagycsapatos külföldi nyaralás során ő is csatlakozott hozzánk - Vannal már korábban is nagyon jóban volt - és azóta ő is biztos tagja lett a barátnői társaságnak.
Rengeteg fotó tanúskodik arról, hogy mennyit jártunk össze, mennyit nevettünk főztünk, kajáltunk, utaztunk, síeltünk, moziztunk, söröztünk, buliztunk együtt. Nem feltétlenül mindig mind a hatan, de azért igyekeztünk minél többször mindenkit összeszedni. (Ahogy elértük a felnőtt kort, Lotta földrajzi távolsága sem volt már többé gond). 
Egyik vidám esténk - ki tudja, hogy miért volt Catherine sapkában....

Idén - a mostanában szokásos vicces divat szerint -
újra elkészítettük a képet. Most tudtuk, hogy miért van Catherine
sapkában: a kép kedvéért :)

Annak idején népszerűek voltak a fényképautomatákban
készült fotók. Begyömöszöltük magunkat négyen. :)
Nehéz lesz elhinni, és biztos sokan állítják majd, hogy az idő mindent megszépít, de határozottan kijelenthetem, hogy sosem vesztünk össze, se nem sértődtünk meg egymásra. Mindenki valahogy úgy mondta meg a véleményét a másiknak, hogy az mindig érezhette: bántás nincs, csak meglátásm, no meg hatalmas adag humor.
És ez a mai napig így van.
Én már a 23. éve vagyok itthon, Genfben "csak" tíz évet töltöttem. De ezek a barátnőim mindig velem vannak, ha más nem, a szívemben. Eljöttek Budapestre többször a hazaköltözésem után. Aztán az esküvőmre. És én is kimentem hozzájuk. Esküvőkre, kerek születésnapokra, leánybúcsúra, babanézőbe, vagy csak úgy. És jöttek aztán a gyerekeikkel is. És jöttek úgy is, mert érezték, most nagy szükségem van rájuk.
Természetesen, nem csak vidám dolgok történtek és történnek velünk, de ott vagyunk egymásnak támaszként. Volt itt válás, vetélés, és mostanság már sajnos sok egészségügyi probléma a szülőkkel - vagy más hozzátartozókkal.
Pár éve Budapestre jöttek látogatóba (Catherine tanárnő, ő nem tudott
elszabadulni)

9 vagy 10 éve járt Lotta és Van a Balatonon nálunk, akkor még nekik
"csak" egy-egy gyerekük volt

Ezt a képet is megpróbáltuk  megismételni :)
Úgy, hogy mind a négy lány és Zoli is ott volt, csak egyszer jártunk Genfben, ezelőtt 12 évvel.
A technikának hála, ismét elég intenzív kapcsolatban vagyok a "csajokkal", amióta letöltöttem a What'sApp-ot és ott van egy csoportunk. Itt vetették fel év elején, hogy már igen régen találkoztunk (majdnem 4 éve...), hozzunk össze valamit. Először én invitáltam őket ide, illetve a Balatonra, de azt javasolták, hogy ezúttal mi menjünk ki, családostul. Felvetettem otthon, és hatalmas lelkesedéssel helyeselt az egész família. Innen már csak egy nem egyszerű dátum-egyeztetés következett, és egy augusztusi délután nekivágtunk a roppant hosszú autóútnak....
Úgy éreztük, hogy sosem érünk oda..... de szerencsére egyszer mégis csak bekanyarodtunk Lottáék háza elé (náluk laktunk, ők el tudtak minket mind szállásolni).
És ott vártak minket mind: az összes barátnőm (kivéve Marianna, aki valamiért aznap nem tudott jönni), némelyikük gyerekei is, egy roskadásig terített asztal és hatalmas örömködések.....
Érkezésünk estéjén Lottáéknál
A következő három nap álomszerű volt. A kinti barátaim a családjukkal együtt mindent megszerveztek az ott-tartózkodásunk során. Voltunk várost nézni, Klári névnapját ünnepelendő, elmentünk egy arra specializált helyre, ahol paplanernyős tandemugrást lehetett kipróbálni (kipróbálta, imádta, és én is túléltem lent, a földről nézve őt....), mentünk (családilag csak...) shoppingolni (végigcsodáltuk a csokikínálatot, a Swatch órákat és hatalmas "dúlást" végeztünk egy papír-osztályon, hiszen iskolakezdés előtt voltunk és annyira pazar dolgokat árultak ott), és hát az estéket együtt töltöttük, kb. 30-an, barátnőim sütöttek-főztek, a "fiúk" italokat töltögettek, a gyerekek labdáztak és kártyáztak. Hú, leírni is giccses, nem? De olyan jó volt.
Városnézés tipikus (esős) genfi időjárásban

Piknik a városban - csak lazán :)

Lányaim a Reformáció Emlékművénél - Bocskayval

Másik "kötelező" látványosság Genfben, a szökőkút, azaz Jet d'Eau 

Klári "felülről" is megnézte a környéket.....

Ezzel a szép paplanernyővel  szállt alá

Igazán bámulom a bátorságát 

Hurrá, Genfben vagyunk!!!!

Anyák (barátnők...) és lányaik

Apák és a fiúk
Egy részlet az egyik esti lakomából (minden saját készítésű, természetesen)
Az egészre a szombati nap tette fel a koronát, amit teljesen együtt töltöttünk, a genfi tó partján, egy strandon. Fürödtünk, beszélgettünk, ettünk - lehetett ott sütögetni -, tollasoztunk, kártyáztunk, és.... strandröplabdáztunk.
Ezt külön el kell mesélnem, nagyon szép pillanata volt az ott-tartózkodásunknak. Emma ugyebár él-hal a röplabdáért, a strandröpi meg még külön szerelme, hiszen ott szerválhat és üthet is, amit a teremröplabdában már nem, hiszen ő a libero. Mit ad a sors, Marianna barátnőm ikerlányai közül az egyik, Elisa (aki azért nem lett Emma, mert Marianna nem akart ugyanolyan nevet adni a gyerekének, mint én, és hát én "lenyúltam" hamarabb ezt a gyönyörű nevet - habár az Elisa is szépséges, szerintem) is röplabdázik. Ja, és ő is libero.... :) Genf röplabda akadémiáján. Már előző este tervezgette Zoli, és Patrick, Marianna férje, hogy micsoda röplabda-bajnokságot kanyarítunk majd, mindenféle párok alakultak. Emma és Elisa természetesen együtt, Zoli Patrickkal, nekem Lotta férje, Vassilis jutott. Vagyis, jutott volna, mert a strandra érve kiderült, hogy csak egy pálya van, és azon igen komoly sportélet folyik, rutinos, visszajáró (felnőtt) strandröpi párosokkal. És úgy lehet pályára kerülni, hogy ki kell hívni az aktuális győztest. Nosza, Patrick odament és kihívta az éppen folyó mérkőzés leendő győztesét - gondolván, hogy majd nyernek Zolival és akkor majd játszhatnak a saját lányaik ellen. Igen, de Patrick még elment egyet csobbanni, és közben véget ért a meccs. Odamentünk hát a lányokkal, és mondtuk, hogy akkor ők jönnének, az apák helyett. Hát jó, ment bele az ott játszó felnőtt (vegyes) páros.
És akkor az történt, ami így a filmekben szokott. Odaállt a két "kislány", és még számunkra is meglepő összhangban elkezdték megverni az egész strand mezőnyét..... Catherine (akinek egyébként nem lehetett gyereke) odaállt mellém, és azt mondta: "Marianna lánya és a te lányod együtt játszanak. Ez olyan megható. Mindjárt sírok."És tényleg a könnyeivel küszködött. Hát ilyen barátnőim vannak... És amúgy tényleg, nagyon jó volt így látni a lányomat és a barátnőm lányát együtt játszani, leküzdve a nyelvi akadályokat és megtalálva a sport közös nyelvét.
Magyar-svájci párosunk - a barátság jegyében
Egy idő után már jelentős tömeg gyűlt a pálya köré, a mi társaságunkon kívül is a fél strand jött megcsodálni a két szuper játékos kislányt (egyszer vagy kétszer azért kikaptak, de tényleg komoly, a büszkeségükben sértett férfiemberek ellen, akik adott esetben egy vereség után újra kihívták őket...), rengetegen tapsoltak nekik. Emma és Elisa pedig azt kívánták a végén, hogy mindig együtt játszhassanak....
A sok strandröplabda meccs után (persze azért a többi gyereket és felnőttet is hagyták néha játszani a lányok - vagy velük játszottak), már a szinte teljes sötétségben, Klári, Emma és Marianna három gyereke még bementek az addigra melegnek tűnő genfi tóba, egy kb. 50 méterre lévő stégre, és onnan ugráltak a vízbe. A mi lányaink szerint ez volt az egyik legjobb élmény. Csak azért jöttek ki, mert kezdődött a szokásos éves, augusztusi genfi tűzijáték - amit a partról néztünk meg. Majd búcsút vettünk mindenkitől. Csak Lottáék ölelgettek meg minket másnap kora reggel, amikor élményekkel feltöltődve, de szomorúan, hogy véget ért a kaland, elindultunk a hosszú, hazafelé vezető útra.

Útközben a lányok sorolták, hogy mikor jöjjünk vissza, mikor jöjjön az egész társaság hozzánk, és egyáltalán, költözzünk Genfbe, ha lehet, mert ők mindent imádtak ott.
A szépséges Genfi tó, szépséges nagylányommal
Jaj, hát nagyon jó volt.
30 év barátságot ünnepeltünk meg, tiszta, boldog szívvel. Igazán gazdagnak érzem magamat, hogy lehet ilyen fantasztikus baráti köröm, ilyen hihetetlenül értékes emberekkel. Csak annyiban érzem magamat kicsit szegénynek, hogy sajnos már nem lehet a kapcsolatom olyan intenzív velük. De amikor együtt vagyunk, az mindig olyan, mintha előző nap köszöntünk volna el. Remélem, életünk végéig ilyen lesz ez.

Kérés - szülinapra

$
0
0
Tudom, hogy vagytok néhányan, akik régóta hűséges olvasóim vagytok - ezért nagyon hálás is vagyok, jól esik, köszönöm.
A héten (szerdán) lesz az Ikrek, Klára és Imola, születésnapja.

Szerintem sokszor leírtam, hogy mennyire különböznek egymástól, mennyire másként rabolják el ugyanannyira szerető anyai szívemet.

Kíváncsi lennék (és sajnos ebben nem segít, hogy mostanság keveset írok), hogy a nálam eddig olvasottak alapján hogyan jellemeznétek a két leányzót.

Tehát, ez a kérésem. Szerintetek milyen is (a mindjárt 14!!!! éves) Klári és milyen (a mindjárt 14!!!! éves Imola)?

Előre is köszönöm azoknak, akik részt vesznek ebben a szülinapi játékban.



Ismét itt

$
0
0
Nem tudom még pontosan, hogy milyen formában, de tervezem újra lejegyezni ide életünk fontos vagy éppen érdekes, vicces, színes, valamiért emlékezetes pillanatait, négy kamaszlány minden létező, jogos és teljességgel figyelembe veendő személyiségi jogait - no meg kéréseit -szem előtt tartva. Mert rohan az idő, az a fránya, és olyan sok mindenre szeretnék emlékezni. Persze, van, amire nem, de azt hagyom is majd veszni a feledés jótékony homályába.

Ma búcsút mondunk egy tanintézménynek, ahová 13 egymást követő tanéven át jártak a gyerekeink. Hol egy, hol kettő, hol három.
Imola, a ballagó-búcsúzó diákunk már egy ideje szomorkodik amiatt, hogy közelít (illetve már ideért) ez a nap, de nekem is olyan jelzés ez, ami arra késztet, hogy megálljak egy picit, végiggondoljam az utóbbi időszakot, és szembesüljek dolgokkal.

Szóval, hamarosan jövök, mert a krónika nem szakadhat meg, max. átalakulhat.

Vége az általános iskolának

$
0
0
Búcsú az osztályfőnöktől, a tanároktól :(
Szóval az úgy volt, hogy már csak Imola maradt "utolsó mohikánként" a kellemes kis kertvárosi általános iskolában (ami egyébként a családtagok által ott töltött 13 év alatt jelentősen megváltozott, megújult, tágasabb tornateremmel bővült). Klári negyedik után átment ugyanabba a nyolcévfolyamos gimibe, ahová Zita is járt; Emma pedig három éve ballagott el kertvárosi általános iskolánkból.

És eljött ez a tanév. Imola már a nyáron jajongott szegény (sőt, talán még előbb is), hogy ő nem akarja ezt az évet, retteg a felvételitől, és különben sem akar innen elmenni. Mit ne mondjak, mivel Emmával már átéltük ezt egyszer, én sem vártam repesve ezt az évet. Már eleve, a felkészülés és stressz része mellett, maga az egész folyamat is igen megterhelő, legalább is itt, a fővárosban. Sok a gimnázium, van, amelyik felfelé ível, van, amelyik lefelé, sok személyes benyomást kell szerezni, hogy végül a jó sorrendet ütemezzük majd be a végén. Amit aztán az élet totálisan felülír, természetesen.

Hab volt a tortán, hogy Klári is jelezte: nem szándékozik kilencediktől oda járni, ahová eddig. Ennek okait nem feszegetném, igen sokrétűek voltak, de szerintem a legfontosabb az volt, hogy elhatározta, hogy szenvedélyét, a rajzolást (és annak deriváltjait) helyezi előtérbe, és a fejébe vette, hogy a Kisképzőbe szeretne felvételt nyerni.

Így vágtunk hát neki a tanévnek.... Miközben Imola szorgalmasan járt az iskola által kínált (nulladik órás) felkészítőkre, illetve még külön matektanárhoz, továbbá hétvégente otthon az előző évi feladatsorokat töltögette, Klári főleg a rajzolási technikáit csiszolta, noha ő is kitöltött azért néhány feladatsort. És elkezdődött a kálvária rész is: internetet böngésztem, szülői tájékoztatókon nyomorogtam sok  másik sorstársam mellett, a gépnél izgultam, hogy tudom-e nyílt órára regisztrálni Imót, aztán azt szerveztem, hogy oda el is jusson, véleményeket gyűjtöttem be, stb. Volt anyukatársam, aki Excel-táblázatban rögzített mindent.... Klárival ugye egy csomó mindent nem tehettem meg, mert mivel már eleve gimnáziumba járt, nem szólhattam az osztályfőnöknek, hogy bocsi, de most elmenne órák helyett egy másik gimit is megnézni. Mert míg alapvetően a Kisképző volt a fő cél, azt is elhatározta Klári, hogy ha az nem sikerülne, akkor is elmegy másik gimibe onnan, ahol volt. Szerencsére a Kisképzőben hétvégén volt nyílt nap, alaposan bele is szeretett. Nem csodálom, nagyon különleges hangulatú hely és nagyban eltér egy klasszikus gimnázium légkörétől.

Nagy nehezen eljött a felvételi napja, Imola szegény már teljesen magán kívül volt. Aminek meg is lett az eredménye.... Míg a magyar után még mosolyogva jöttek ki mindketten (de főleg Imó), addig a  matek után eljött az Armageddon .... még Klári is, akinek határozott könnyebbsége van matekból, és az utóbbi  négy évben egy nagyon kemény, ámde nagyon jó tanárnő fejlesztette őt e téren a gimiben, zúgó fejjel és felháborodva jött ki. Imó? Hazafelé menet ült a kocsiban, szép lassan ülepedett le neki minden, majd elkezdett keservesen zokogni: "én ezt nagyon elrontottam". A szívem hasadt meg, az amúgy szinte kitűnő és nagyon szorgalmas, okos gyerekemért.... Utóbb kiderült, hogy jól érezte: az első feladatok egyikénél úgy megijedt, hogy utána szerintem már a nevét sem tudta volna megmondani, lebénult, és az egyszerűbb feladatoknál is elakadt. Mit tegyen egy ikres anyuka, amikor a két gyerek magyarból hajszál-pontosan egyformát ír, aztán matematikából meg ..... hát, több, mint jelentős különbséggel teljesít ezen az egy nyamvadt felmérésen? Mert az is kiderült, hogy míg Imolánál lehúzták a rolót az első feladatok egyikénél, addig Klári (akinek azért kisebb volt a tét, lássuk be, hiszen már gimnáziumba járt) jól logikázott ki egy csomó mindent, és még ott is szerencséje volt, ahol csak tippelt.....

Rossz hetek jöttek, bevallom. Össze kellett kapirgálnom Imót, szerintem kb. mostanra sikerült. Igazából, egy okos, talpraesett, szorgalmas gyerek egyszer csak elhitte magáról, hogy ő nem jó, "nem érdemel többet", mint amit az egy napon írt két írásbeli alapján felkínált neki a sors, és hát akkor ezt így el is kell fogadni. Kezdettől fogva gyűlöltem ezt az egész rendszert, ahol kétszer negyvenöt percre tesszük fel egy gyerek következő négy (plusz...) évét, most aztán meg végképp kivoltam.

Eljött a szóbelik ideje..... Kiderült, hogy ezekkel a pontszámokkal Imót nem hívják be a legfőbb álomhelyre, míg Klári gyakorlatilag oda mehetett, ahová csak akart.... Kivéve a Kisképzőt, ahol a "beugró" egynapos rajzos felmérés után (kb. 5-6-szoros túljelentkezés mellett) nem jutott tovább a következő körre. Újabb összeomlás következett. Annyira beleélte magát. Egy átsírt éjszaka után ment szóbelizni az egyik legjobb gimibe (országos szinten is, Budapesten pláne), és láss csodát! Az lett a befutó! Előtte nem is jártunk ott, tájékoztatón sem, meg sehol sem (szóba sem jött), de olyan jó benyomása lett ott Klárinak, hogy amikor kiderült, hogy ő is igen jó benyomást tett és "vonal felett" bent van, pár héttel eltávolodva a kisképzős csalódástól, már nem volt kérdés, hogy hová akar menni.

Imola élvezte a szóbeliket, mindenhonnan mosolyogva, lelkesen jött ki, igazából mindegyik gimnázium tetszett neki, ahová behívták.
A szóbelik után idegtépő hetek következtek. Először lett egy ideiglenes lista, ahol már láttuk, hogy Klári simán besétált a már említett "csúcsgimibe" (és mindenhol legelöl volt), Imónál ez már így nem volt elmondható. Persze, volt "tuti" helye, de nem azt szerette volna. Végül a végleges listáknál már mindenki megnyugodott. Így Imola megy ugyanoda, ahová Emma, csak ő olaszt fog tanulni, Klári pedig ugyancsak belvárosi gimis lesz ezentúl, és reméljük, jó lesz ott mindkettőjüknek.

Összefoglalva, ismét csak azt tudom "mondani", hogy nincs jól ez a felvételizős rendszer, nagyon sok kárt okozott ezúttal Imóban. És nem vagyok benne biztos, hogy a kivételezett szerencsésektől eltekintve, valóban 14 éves korban kellene, hogy eldőljön egy gyereknél, hogy milyen irányba indul el. Márpedig, a jelenlegi, gimi-szakgimi-szakiskola trió már ezt eléggé determinálja, kisebb mértékben azért az is, hogy a gimik közül hová megy. Nyilván a szakgimiknél is, csak azokba nem ástam bele jobban magamat, noha a Kisképző egy szakgimnázium - csak azt vizsgáltuk meg alaposabban. És ott is tisztában voltunk azzal, hogy noha ad érettségit, egy esetleges nem művészeti vonalú továbbtanulás esetén nyilván sok plusz kellett volna hozzátenni a megfelelő felkészülés végett.

A felvételi őrület után Imoláéknál már minden a búcsúról szólt, és ahogy ez már hagyomány az iskolában, ez a ballagáson való keringő-táncolás próbáit is jelentette.

Imola a végére már nagyon elkenődött: egyre jobban legörbülő szájjal számolgatta, hogy hány nap van már csak vissza az általános iskolából. Az utolsó hetet gyakorlatilag többé-kevésbé intenzív sírással töltötte, ami az utolsó előtti tanítási napon rendezett tanár-búcsúztatón, illetve az utolsó osztályfőnöki órán és a ballagást követő pillanatokban kulminálódott. Mindeközben Klári szinte észrevétlenül hagyta ott az osztályközösségét (a szűkebb baráti köre persze nagyon szívszorítóan búcsúzott el tőle, de például az osztályfőnökétől egy "jaj, de kár, hogy elmész" típusú mondatot sem hallhatott). Arra jutottunk, hogy ez így Klárinak "rosszabb", és egyben magyarázat is a váltásra, míg Imolának fájóbb,mégis jót jelez (azt, hogy jó volt neki ott, ahonnan most búcsúznia kell). Bonyolult, mi? Dehát az emberi lélek is az.
Keringőruha, igen, már nyolcadikban is

Ballagási nyakkendő és bolondozó szülők

Négy nagylány

A "legesleg" barátnővel

Tetszett a tánc Imónak

A négyes bandájuk az osztályban (valószínűleg
okoztak jópár ősz hajszálat a tanerőnek....)

Felirat hozzáadása


Főzzél szeretettel - azaz János hagyatéka

$
0
0
2008-ban kezdtem el ezt a blogot írni (előtte pár hónapig a "babaszoba" blogjai közé illesztettem az enyémet, de hamar beláttam, hogy ahhoz az akkor már majdnem négy éves ikrek is "túlkorosak" voltak). Elég hamar egy sötét időszakot éltünk, "majdnem Bátyám", János elvesztésével. Most azt szeretném leírni, hogy hogyan maradt hétköznapjaimban is nagyon jelen ő, és az, amit ő jelentett számomra, és amit nekem az utolsó beszélgetéseink során "hagyatékul" adott. Belátom, talán meglepő lehet, de szerencsére mindenki úgy őrzi valakinek az emlékét, ahogy az számára a legvigasztalóbb.
János, aki egy végtelenül békés, kedves és vidám ember volt, mindenféle túlzások nélkül élte az életét, szerényen, a (rock)zene szeretetével, kis családjával és általános iskola első osztálya óta hűséges barátságban a bátyámmal. Így aztán, amikor kiderült, hogy megtámadta a szervezetét a gyilkos kór, kicsit megpróbálta megérteni azt - mondhatni spirituálisan -, hogy miért történt ez vele.
Ennek keretében vált az meggyőződésévé, hogy vannak az életben/éterben jó és rossz rezgések, amik pozitív vagy negatív hatással lehetnek ránk, a testi és lelki egyensúlyunkra. És ezeket a regéseket mi magunk is kiadjuk, okozva ezzel akár kárt, akár gyógyírt a környezetünkre. Ebéli hite miatt mondta nekem azt, ami örökre bevésődött az agyamba, a szívembe, a lelkembe: "Soha ne főzzél úgy a családodnak, hogy ha nincs hozzá kedved, ha kényszerből csinálod. Mert ezt a rossz hangulatot belefőzöd az ételbe. Ha nincs kedved hozzá, inkább egyetek hideget!"
Természetesen, most nem azt fogom leírni, hogy én azóta is, minden nap, boldogan és mosolyogva állok a tűzhely előtt. Mert nem. Az utóbbi időben pláne nem. De azt viszont merem határozottan állítani, hogy ha kedvetlenül, fáradtan, fásultan állok oda egy hosszúra nyúlt nap után, akkor mindig eszembe jut János és az intelme. Ilyenkor két dolog történhet: vagy megrázom magamat és meggyőzöm magamat, hogy hatalmas szerencsém van azzal, ami megadatik nekem, így a szerencse része az is, hogy van hol, van kinek és van miből főzni. Tehát átlendülök, megjön a kedvem. Vagy tárcsázom a kiszállítós pizzéria számát - esetleg hideg vacsorához pakolok ki. De sosem főzöm bele a rosszkedvemet az ételbe!

Mindebben nagy segítség számomra az, hogy kissé hosszadalmasan és nem kevés bonyodalom árán, de a 20 éves és két főre kitalált konyhánkat teljesen átalakítottuk és felújítottuk a tavasz elején. Bár falakat nem mozgattunk és a ház nem tud tovább bővülni, egy-két trükkel sikerült nagyobb, tágasabb és kényelmesebb konyhát létrehoznunk. Ahol egyszerre most már többen élvezhetjük az étel-készítés örömét, és közben még teríteni is tud valaki. A pult szerűségből egy kis rombolással és némi építéssel "sziget" (na jó: "félsziget") lett, a sötét munkafelület szép világos lett, a sajnos már megvetemedett és elszíneződött, a hátulsó részen már penészevett konyhabútor helyett egy kreatív és jófej asztalosnak hála szép, modern, ámde nem hivalkodó és roppant praktikus konyhabútorunk lett. Végül a csempénk is megújult (nem terveztük, de végül így alakult), és nagyon tetszik!!! :) A világítótestek is újak, ami sokkal modernebbe hatásúvá tette az egészet. Az összes gépet is lecseréltük - ezek közül a mosogatógép röviddel a felújítás előtt mondta fel a szolgálatot, a hűtőnk már régen gyengélkedett és a mikrónk sem működött már.

A felújítás munkálatai, időtartama (naná, hogy kb. kétszer annyi, mint az eredetileg tervezett...), bonyodalmai és a konyhátlanság nehézségei jobb, ha a felejtés homályába vesznek lassan  - és itt is örök hálám Anyukámnak, aki nélkül valószínűleg éhen haltunk volna mind, de legalább is a szűk családi kapcsolataink megrongálódtak volna. De mondjuk sejtettük, hogy nem lesz fáklyás menet. Nem volt az.

Mindezek után, happy endként.... Bár már pár hónapja beüzemeltük ezt az új konyhát, de újra és újra eltölt a jó érzés, amikor hazaérek és meglátom (persze, ha a mosogatóban halomban áll a mosatlan, az hamar letörli a mosolyt az arcomról...). Azt is be kell vallanom, hogy ettől még nem ébredt fel Csipkerózsika-álmából a bennem szunnyadó konyhatündér, de tény, hogy nagy segítségemre van ez a kellemes környezet abban, hogy jobban tudjam magamat motiválni kevésbé főzés-lelkes pillanataimban.

Most már csak azt remélem, hogy az nem gond, ha nem örömmel takarítom a fürdőszobákat......
Ilyen volt - távolról úgy tűnhet, hogy
"dehát milyen szép volt az előző is".
(És persze nem volt csúnya, csak lelakott és nem
szolgálta egy hatfős család céljait.)

Egy kép a "kilátástalanság" időszakából. :)

Készül a szép új csempézet.

Itt már a vége felé jártunk.

És az "ilyen volt" kép "ilyen lett" párja.
(Kb. ugyanabból a perspektívából.)

Szép lassan használatba vettük.
(Még olyanok is, akik eddig a konyha felé sem mentek -
legalábbis sütés/főzés céljából. :) )

Talán az első palacsintasütés előkészületei során.

Praktikum: az étkezőasztal felől terítünk.

Egy apró kis részlet: bár szinte mindenhol egy másik fajta fogantyú van,
egy ilyet is kellett venni és tenni, mert a lányok nagyon beleszerettek.



Nyaralós kérdés

$
0
0
Éppen nyaralunk, sajnos pont holnap jár le ez az újabb remek hét, amit együtt tölthettünk - a mi "kis" családunk és szüleim. Majd mesélek még.
A lényeg, hogy különösebb szülői szigort nem alkalmazunk azzal kapcsolatban, hogy ki mit és mennyit egyen - nagyok már, van eszük, és különben is: nyaralunk! Így eshetett az meg, hogy az alábbi jópofa párbeszéd alakult ma ki, ebédnél:
Emma: "Anya, ha majd hazamegyünk, készítsél sok főzeléket, jó?"
Mire Klára, kezében egy szelet pizza, tányérjában a hamburgere:
"Miért?"
Ezen mindenki hatalmasat derült.... Klári befejezte ebédjét, és csak annyit jegyzett meg, hogy ha lehet, a főzelékek között ne legyen tökfőzelék. 😊
Holnaptól ismét (főként) rajtam múlik, hogy mit esznek a "kölkök" (ah..... a velünk élő fiatal hölgyek. 😍)
Kalispera!


Sor

$
0
0
Szerdán este értünk haza a nyaralásból, így tegnap, munka után, bevetettem magamat egy "szupermarketbe", az A-val kezdődő négybetűsbe. Hát, el is töltöttem ott némi időt, végigvéve a listámat.

A pénztárnál állva, majd pakolva a töménytelen mennyiségű cuccot (hatan vagyunk ugye alapból, plusz Zita Bálintja is gyakran van nálunk, ma még vendégek is jönnek, és a nyaralás előtt már csak feléltük a készleteket), lemondóan állapítottam meg azt, hogy én vagyok az, aki miatt inkább egy másik sorba állnak az emberek....

(Néha egyébként, a csodálkozó/furcsálló/fitymáló tekintetüket érezve magamon, el szoktam kezdeni szabadkozni, hogy nagy család vagyunk. Egyébként tudom, hogy valami házhoz szállítást kellene használnom, de ami az élelmiszert illeti, szeretem azért látni és én magam kiválasztani, amit megveszek. De egy biztos: nem nagyon szeretek bevásárolni, pláne "nagy-bevásárolni".)

 

A szurkoló

$
0
0
Szerintem ez az egész tavaly nyáron indult be úgy igazán Imolánál..... :) Addig is voltak jelek azzal kapcsolatban, hogy ő szívesen néz fel arra érdemes emberekre, de ekkora rajongást és szurkolói magatartást azelőtt még nem láttunk nála. Mert főleg sportok érdeklik.

Tehát, tavaly volt ugye a foci-vb. Azt felmértem, hogy Zoli, lányos apuka vagy sem, valószínűleg majd szeretné nézni a meccseket, illetve nyilván a vb folyik majd a csapból is, legalább is a tágan vett családi és baráti csapból tuti.

Azt találtuk ki, hogy csinálunk egy nagy családi vb-totót (igazából volt már ilyen kezdeményezés máskor is, de most végig is vittük), aminek révén majd mindenki érdekelt lesz egy kicsit, és elkezd majd szurkolni a csapatoknak - adott esetben akár csak azért, hogy az ő tippje váljon be.

A családi totóban a szűk, hatfős családon kívül részt vett még szintemárcsaládtagként Bálint, Zita barátja (mostanra már két éve), és a két nagyszülőpáros. A csoportmérkőzések után Imola gondosan felhívott mindenkit egészen a végéig, hogy a folytatásban is mindenki tippelhessen, és mindent rögzített, számította a pontokat. Mindenki másként állt a dologhoz. Bálint mindenféle fogadóoldalakon (is) tájékozódott, Zoli az igen széles focis info-raktára alapján tippelt, nálam mindenképpen a szimpátia dominált, meg a "gyengébbnek-szurkolás", Zita meg nemes egyszerűséggel teljesen összevissza írogatta az általa várt eredményeket.
A totó nyertesének az volt a fődíja, hogy eldönthette, hogy hová menjen el a család enni egyszer. :)

Szóval, ezalatt a vb alatt történt, hogy Imola egyre jobban belelkesült a foci iránt, különös tekintettel Argentínára és ott is Messire. Emma örült ennek a fejleménynek, mert ő már azelőtt is nagyon szívesen nézett sportot a tévében (van, hogy egy röplabdameccset többször is visszanéz, de a teniszért is szívesen átrendezi a napirendjét, hogy láthassa a meccseket, és persze a focit is kedveli - ott is labda pattog, gurul, stb.), és így most lett egy gyerek-partnere is ebben. Emma körülbelül az első csoportmeccsen beleszeretett a horvát csapatba, különösen Modricba. Rögtön a "titkos" favoritjává váltak - Emma amúgy nagyon "látja" a sportokat (pl. a vívást is nagyon jól érti, ha ő eljön a testvérei versenyére, rögtön tudja, hogy kinél van a tus - én tíz év után sem....), tehát nyilván észrevette, hogy egy nagyon jó csapat a horvátoké. Klári nem annyira bolondult bele a fociba, de ő is szívesen szurkolt, hogy az ő tippje jöjjön be. Kialakult egy kis gyengéje Bale iránt, de ez korántsem lett az a rajongás, amit Emma Modric iránt és főleg, Imola Messi iránt kezdett el táplálni. A vb elmúlt, a döntőben még őrült módon szurkoltunk a horvátoknak.
A tavalyi foci vb alatti viselete a lányoknak

Emmáé sem hiányozhat
A totó győztese a legnagyobb laikus, aki még a totó rendszerét is alig értette, azaz Zita lett..... Anyukámnál kért egy villás reggelit nyereményként. (És mivel Anyukám meg az utolsó lett, ez egy nagyon jó és alapvetősen igazságos ötletnek tűnt). Hátramaradt egy Modric mez Emmának (pizsamafelsőként folyamatosan forgalomban van), egy Messi mez Imónak ("alvó-állatként" funkcionál), és egy Bale mez Klárinak (a vb óta sosem láttam rajta...), és főleg..... Imola hatalmas rajongása is megmaradt Messi iránt, a Barcelonáért és az argentin fociért. No meg,úgy általában a fociért, igaz inkább nemzetközi szinten. Imola teljesen beleásta magát ebbe a világba, érdeklődik, tájékozódik, figyeli, hogy mikor milyen meccs lesz, és azon kapom gyakran őt és Zolit, hogy hosszasan beszélgetnek a nemzetközi futballvilág fejleményeiről. Imola nagyobb fiú-unokatestvéreinek is feltűnt ez az érdeklődés és tájékozottság - nem győzik egymást zrikálni, mert persze nem ugyanannak szurkolnak.

Imola nagy vágya mostanra Barcelonába jutni, persze egy focimeccsre is, nyilván, ha lehet(ne) válogatni, akkor az "El Classico"-ra a legnagyobb rivális, a Real Madrid ellen. A tavalyi vb óta minden BL és egyéb nemzetközi meccset figyelemmel követ, meg persze az egész spanyol bajnokságot, és azon morog, hogy nem adja semmi olyan csatorna, ami nálunk fogható. Van, hogy telefonon nézi, valami netes elérhetőségen. Több könyvet elolvasott Messiről, követi Facebook-on, Instagramon, meg mit tudom én még hol. Tud róla mindent. Rajong érte.

Kicsi kóstolóként Imola kedvéért elmentünk tavasszal a Budapesten rendezett női foci BL döntőre is. Ott is a Barcelona szerepelt, igaz, nem túl rózsásan...
A budapesti női BL döntőn

Parádés volt!
Mindezek mellett azért a többi sport is érdekli Imolát, de a foci mellett (vagy előtt) természetesen leginkább a vívás, hiszen azt ő maga is űzi - habár az elmúlt szezon során túl sok babér nem termett neki. Néha már "megvádolom" azzal, hogy inkább csak a társaság és az ottani történések miatt jár versenyekre. Mondjuk akkor mi van, ha tényleg? Hét közben eljár rendesen edzésre, tehát mozog - nem egy igazán "killer" típus, nem nagyon iszik vért verseny előtt, hát Istenem, nem lesz olimpiai bajnok.

Ő inkább rajong az olimpiai bajnokokért. Meg világbajnokokért. Ez domborodott ki igen jól az elmúlt egy hétben is. Budapesten rendezték a vívó világbajnokságot. Mi múlt hét szerdán érkeztünk haza nyaralásból, és azóta Imola gyakorlatilag ott lakott. És imádta, lelkesedett, szurkolt, figyelt, lubickolt a közegben! Noha elvileg csak a kard versenyekre akart kimenni, de miután egyedül pont azon a napon nem volt(ak) kint, amikor a nagyon szimpatikus Siklósi Gergely kissé meglepetésre aranyérmet nyert férfi párbajtőrben, onnantól minden fegyvernemet végignézett. Rengeteget fotózott, izgalmasabb asszók végét filmezte, hihetetlenül lelkesedett, élvezte a verseny feszültségét - és "vadászta" a sztárokat, a sztárjait. Mert lehet, hogy egy egyszerű "halandó" számára nem cseng ismerősen (az amúgy nehezen kimondható) Olga Kharlan neve, de aki egy kicsit is jártas vívóberkekben, tudja, hogy az ukrán hölgy négyszeres világbajnok női kardvívásban - a negyedik címét éppen Budapesten szerezte meg a napokban. Vagy Oh Sanguk, a koreai csodavívó, aki sajnos pont egy magyart, Szatmári Andrást, legyőzve lett nálunk világbajnok. De ott van az orosz Egorian, a legutóbbi női  kard olimpiai bajnok, vagy az ugyancsak orosz Velikaya, akit simán csak a női kardvívás nagyasszonyának hívnak. Nos, Imola teljesen feldobódott ezen nagy nevek közelségétől, és a legtöbbjük igen nagy kedvességétől és mindenkivel fotózkodott, a képeit kirakta, amit aztán ezek a "nagy nevek" megosztottak vagy kommenteltek, amitől Imola még jobban feldobódott. Komolyan, annyira aranyosan lelkesedett, hogy az ő pofijáról sem olvadt le egy hétig a mosoly, de annak is felderült az arca, aki őt ebben az "állapotban" látta.
Ő tehát Olga Kharlan, a többszörös ukrán világbajnok

Egorian, a legutóbbi (orosz) olimpiai bajnok

A hatalmas Oh Sanguk, Budapesten világbajnok,
Szilágyi Áron és Szatmári András nagy riválisa

Ééééés, aki Budapesten megörvendeztette a közönséget egy
fantasztikus magyar aranyéremmel: Siklósi Gergely
Ez a kép nehezen jött össze, de Imó nagyon akarta, így kivárta:
Velikaya, az orosz és a világ női kardvívás "nagyasszonya"
(Budapesten ezüstérmes)
Nekem megmelengeti a szívemet ez a fajta lelkesedés, ami egy kicsit már rajongás, de mindenképpen valaminek az olyan szenvedélyes megélése, ami jó jel arra vonatkozólag, hogy Imola képes valamiben elmélyedni és azt nagyon szeretni.
Reméljük, lesz egy ilyen szakma is. Bár, a sport-újságírás ezek után adná magát.

Nyarunk

$
0
0
Az egyik kedvenc filmem az "Egyszerűen bonyolult", Mery Streeppel és Alec Baldwinnal. Habkönnyű vígjáték, nagyon klassz kávézóval egy fiatal felnőtt gyerekekkel rendelkező jópár éve elvált nőről, akire egyszerre több helyen is rátalál (újra...) a szerelem. Vicces, családi, és nagy kedvencem, Meryl Streep itt is fantasztikus.

Na, ebben a filmben van egy jelenet, ami mostanában gyakran bevillan a fejemben. Főleg, amióta a korfui nyaralásból visszatérve (ígérem, majd leírom...), megpróbáltam egy naptárba felvinni a családtagok további nyári jövés-menéseit.

A jelenet a következő: a legfiatalabb gyerek diploma-osztójára az anyuka, és két másik gyereke (és még az egyik fiúja) New Yorkba utaznak (meg a volt férj, azaz az apa is, de ez a jelenet szempontjából nem fontos, a történetéből annál inkább). Meryl Streep némileg ugrándozva, boldogan öleli át három gyerekét és azt mondja "Jaj, úgy imádom, amikor mindannyian egy időzónában vagyunk!" (Vagy valami ilyesmit, bocsi, ha nem teljesen pontos az idézet.)

Na, ránézve az összevissza teleírt naptárra, ahol a különböző események/versenyek mellett napokon átívelő nyilakkal jelöltem kinek-kinek az útjait, táborait, gyakorlatát, stb., hasonlóan éreztem. Hogy mennyire fogok örülni annak a pár napnak, amikor ha nem is az időzóna kérdésében, de egy "földrajzi helyen" tartózkodunk majd. Mert amikor a Szigetre megyünk (föl Balatonról), Zita nem jön velünk, amikor Emma is lent tud lenni pár napot, akkor Imó megy el egy idő után táborba; amikor Zoli is végre leér egy augusztusi hétvégén, akkor a nagyatádi Extrememanre megy igazából. Boldogan böktem rá négy olyan napra augusztusban, amit elvileg mind a hatan ugyanabban a házban (helyen...) töltünk majd.

Megnőnek. Nagyon klassz ez az időszak is a gyerekekkel, de bizony a közösen töltött idő leszűkül - értékeljük is, amikor megvalósul. És más ez, mint az iskolaidőben eltöltött hétköznapok. Persze, az, hogy mindig más formációkban leszek együtt ezen a nyáron egy, vagy kettő, vagy három gyerekemmel - vagy esetleg az apjuk nélkül mind a néggyel (bár mintha ilyesmi most nem ígérkezne) alkalmat ad arra, hogy mindig az ott-lévőkkel szerezzek külön-külön élményeket, kevésbé megosztva a figyelmemet. Ez is jó, és már bevált, mert a nyáron volt ilyen próbálkozásom, és sikeres is volt (ezt is leírom, de tényleg).

Csak nekem a Balaton az régebben azt jelentette, hogy olyan sokáig ott tudunk lenni (több hét), hogy kicsit elvész az időérzék és bele lehet lebegni egy időtlen nyaralós pihenésbe. Ahol sokáig úgy érezzük,  hogy mi mindent csinálhatunk és csinálunk is, de egy nap sincs tömve. Ahol a teraszon ücsörögve a kiürült kávéscsésze mellett még jó darabig leshetjük, hogy visszajön-e a mókus, vagy hogy hogyan is alakul az éppen zajló pingpong csata két aktívabb családtag között. Ahol van idő és kedv lekvárfőzésre - meg az ezt megelőző jó kis fonyódi piacozásra. Ahol sokszor lehet a biciklit választani az autó helyett. Ahol még futni is tudok, egész sokat. Ahol a kanaszta-partikat tényleg 10 000-ig játsszuk. Ahol a könyveket kiolvassuk. Ahol nagyokat alszunk.

Nos, ebbe a lebegésbe most bele-belevillan majd egy állomásra-menetel, hogy fogadjuk vagy búcsúztassuk a jövő-menő sarjakat; meg még más is, de azt majd ha ott tartunk.

Remélem, hogy így is megkapom/megkapjuk a Balatontól azt, amit eddig mindig: a lustálkodás nélküli nyugodt pihenést, sok közös családi pillanattal.
 

No, akkor Korfu!

$
0
0
Már több korábbi bejegyzésemben "beharangoztam", hogy írok majd az idei nagy családi nyaralásunkról. Eljött az ideje. :)
Idén Korfu volt a célpont. Ez az a a hét, amit szüleimmel és szüleim szponzorációjával (a jó Isten tartsa meg jó sokáig őket és jó szokásukat) töltünk minden évben. Ez sokszor a Garda-tónál telik, mert az valami megunhatatlan nagy kedvenc, de az utóbbi pár évben a (főleg görög) szigetek is előretörtek. Voltunk Zakintoszon, Rodoszon, meg (ez nem annyira görög, tény...) Cipruson és Tenerifén is. Korfut már sokszor nézegettük, és már eddig is sok "értékes" ezüstérmes helyezést kapott a nyaralási döntések során, de most végre elnyerte a nyaralási úti cél díját. :)

Korfura már nagyon régóta vágytam, a gyerekkoromtól fogva tulajdonképpen, amikor is lelkes Gerald Durrell olvasó voltam. És Durrell könyveinek egy jelentős része ezen a szigeten játszódik, igen vonzóvá téve azt. Picit féltem is, hogy nem lesz-e csalódás, hogy azért én egy 7-8 évtizeddel korábbi Korfuról olvastam és álmodoztam; nem tartom-e majd túlzsúfoltnak, meg "másnak", mint ami a képzeletemben kirajzolódott. Zoli, kissé visszatérítve a földre, megjegyezte, hogy ugye én sem gondolom, hogy a harmincas-negyvenes évek Korfuját szeretném látni...
Az ún. Durrell ház. Legjobb tudomásom szerint nem itt lakott a világhírű
író-állatvédő-állatkerttulajdonos, hanem itt forgatták a róla szóló filmet
(mivel az eredeti házukat, illetve amiben a legtöbbet laktak, már lebontották.)

Direkt elvittem Durrell talán leghíresebb regényét (és ott újraolvastam)
Hát, Korfu bennem csalódást nem okozott, csak kicsit "éhes maradtam", mert az ott eltöltött egy hét alatt csak egy teljes napot szántunk autós körutazásra, és bizony több is elkélt volna.... De mit tegyen az ember, ha rettenetesen fáradtan érkezik oda, és ráadásul egy olyan pazar szállodában találja magát, ahol minden adott, és semmi késztetése, hogy kidugja onnan az orrát? És hát, mit tegyen az ember, ha érkezéskor még nem teljes a család, mert az egyetemista Zitának még gyakorlata volt, így a szerdától szerdáig zajló nyaralás során, ő csak szombattól tudott becsatlakozni - és persze ő is mindent látni szeretett volna. És mit tegyen az ember, ha az egyhetes nyaralás során egy teljes napot még az eső is esik???? (Hát persze, mitől olyan zöld az a sziget????!!!!).
Kilátás a szálloda medencéjétől a tenger felé. Pa-zar!!!

Ez már lent a parton - a bár előtt

A szálloda (egyik) strandja

A szálloda (másik) strandja

A szálloda egyik gyönyörűséges vendége esti fényeknél
Tehát.... nagyszerű helyen nyaraltunk, élveztük a szépséges tengert, a meleget, egymás társaságát - mindezt fantasztikus környezetben. Megünnepeltük szüleim 56. (!!!!) házassági évfordulóját, sokat úsztunk, családi strandröplabdázást tartottunk, és hatalmas kockapóker partikat. Végig eszméletlen finomakat ettünk. Mind a szállodában, mind a külsős helyszíneken. Zita megérkezése után aztán az egyik nap reggel két kicsi bérelt kocsival elindultunk felfedezni a szigetet.

Alapvetés volt megnézni Sissi kastélyát. Annyira szép helyen van, hogy bár turistákkal zsúfolt, mégis megérint a hely szelleme és igazán bele lehet feledkezni a pazar kilátásba, a buja zöld közvetlen környezetbe, a szellő fújta friss tengeri levegőbe - és meg lehet érteni, hogy miért is szerethette annyira ezt a helyet a néhai királynénk.
Szüleim Sissi palotájánál

Klári a kilátást csodálva a palota egyik erkélyéről

Ikrek a palota gyönyörű kertjében (az Ikrek sem csúnyák, csak itt nem látszik annyira)

Részlet a kertből

Klári Sissi bőrébe képzelve magát a bálterem ajtajában :)

A kert végében, a tengerre való kilátással, egy Zitás kép, amit nagyon szeretek

Az ebédet egy nagyon kellemes falu (Moraitika - Messongi) még kellemesebb - és tökéletesen görögös! - strandján fogyasztottuk el - előtte megmártóztunk a tengerben.
A falu, ahol ebédeltünk

A part Moraitikánál
Ezután átlendültünk a sziget nyugati oldalára, keresztülutazva így a nagyon bájos Pelekas nevű településen, fent a hegyen, majd átértünk "Korfu Ibizájára": a gyönyörű homokos tengerpartú Glyfadára.
Pelekas - falu útközben, nagyon tetszett.

Glyfada, a trendi, fiatalos strand

Itt is megmártóztunk, majd indultunk is tovább a leírhatatlan nevű és ugyancsak leírhatatlan gyönyörűségű Paleokastritsiashoz. Hát, ott nagyon szívesen eltöltöttem volna több napot, megkérve a vízitaxis Iannist, hogy vezessen minket körbe a csak hajóval elérhető káprázatos öblökbe. Nos, itt lettem teljesen biztos, hogy vissza szeretnék még térni erre a szigetre.
Lélegzetelállító látvány
Kicsit lejjebbről



Remek alkalom pózolásra


Egész lent

Megunhatatlan fotótéma

Remek alkalom egy photobombra :)

Innen már Korfu városa felé vettük az irányt, ahol körbesétáltunk az olasz Velencét idéző óvárosban, majd egy UNESCO örökség épületcsoport kellős közepén, egy több évszázados múltra visszatekintő vendéglátó egységben (jelenleg étterem) elköltöttünk egy vidám vacsorát. Imádtam Korfun vezetni, mert én autópálya- és viadukt-fóbiás vagyok, és ott semmi ilyen nincs. Vannak viszont keskeny utak, szép tájak és sehová sem siető emberek. :)
Korfu-város olaszos vonásai

Szűk kis utcák

És a pazar helyen elköltött pazar vacsora
Korfui nyaralásunk végén még egy újdonságba is belekóstoltunk: lehetett bérelni hatszemélyes motorcsónakokat. Egy kb. negyedórás képzést követően (....), Zoli már meg is kapta a "kapitányi sapkát", és útra is kelhettünk, hogy körbehajókázzuk a közeli partokat és szigeteket, gondosan ügyelve arra, hogy Albániáig azért ne jussunk el. Mit mondjak???? Zoli nagyon élvezte ezt a hajóvezetés dolgot, és ha nem mondjátok el senkinek, elárulom azt is, hogy a lányok is kipróbálták egytől egyig. Klári nagy vágya volt olyan helyen fürödni, "ahová csak hajóval lehet eljutni", így ezt is megvalósítottuk, és nagyon jól éreztük magunkat komoly hajósként. :)
Kapitányom :)

Póz-királylány a hajón

Napfürdő a hajón

Durrell házhoz közeledve

Fürdés ott, ahová csak hajóval lehet eljutni :)
Szóval mi a tanúság? Nem szabad "csak" egy hétre elutazni, mert hiányérzettel jön haza az ember (ha végig turistáskodtuk volna, akkor meg a strandolás és pihenés hiányzott volna). És Korfu klassz hely, mindenkinek csak ajánlani tudom. Ráadásul, mi mindenhol kedvességet tapasztaltunk. És nem tudok betelni azzal, ahogy a görögök beszélik az angolt! Kicsit, mint az olaszok, de valahogy nagyobb igyekezettel, érdességgel és vidámsággal.
Imó-Emma pózolós :) -szálloda

Emma-Imó pózolós :) - vacsora

Ja, és még egy! :) - Paleokastritsia

Klári-Zita pózolós - szálloda

Ikrek pózolós, útközben

Egy "bevállalós" a szerzőről.... ez vagyok én 2019-ben

Zoli-Szilvi pózolós - házassági évfordulón (szülőkén)
Ha lehetne, már most mennék vissza.


Szlovénia, te csodás!!!!!

$
0
0
Képeslap-szépség :) - a Bledi tó
Még a nyár elején, ami most úgy tűnik, mintha egy másik évezredben történt volna, nyaraltunk egy rövidet "szűkcsaládilag". Vagyis.... inkább egy premier típusú összeállításban. Ugyanis, most először tartott külföldi útra hatunkkal Bálint, Zita barátja. Bálint már bő két éve Zita szerelme, és remekül beilleszkedett a családunkba; mindenkivel megtalálja a hangot, és nagyon lelkes úgy általában az összes felkínált program iránt. De ugyanígy a nálunk ehető ételek iránt is. Szóval, jó lenne, ha minden csajnál ilyen flottul működne majd ez a rész.

Tehát, Bálint is velünk tartott június végén pár napra (azaz a hétszemélyes autónk TELE volt). Először is egy munkanap után nekivágva, megaludtunk az imádott Balatonbogláron, a családi nyaralóban, egy kellemes vacsora után (amit az egyik helyi kedvencnél fogyasztottunk el). Majd másnap jó korán nekivágtunk, hogy odaérjünk IDŐRE a Plitvicei tavakhoz. Mert oda bizony már jó előre meg kell venni a belépőjegyeket - különben elfogynak. Ugyanis - és ezzel teljesen egyetértek - környezetvédelmi okokból korlátozzák a napi látogatók számát. Viszont így izgalmassá válik az odaérkezés, mert időrések szerint adják ki a jegyeket. Kb. másfél órás sávban lehet odaérkezni. Azért ez többszáz kilométeres távolság esetén nem biztos, hogy egyszerű. Mert azért sok minden lehet az utakon.
Mindenesetre mi odaértünk kb. időben (csak én izgultam egy kicsit, de Zoli szerint én mindig találok aggódnivalót :) ), és már vághattunk is neki a pompás felfedezőtúrának. Ugyan már voltunk ott egyszer, de újra ámulatba ejtett minket ez a hihetetlen természeti szépség. Voltaképpen pont azért mentünk el megint, mert ez Klári külön óhaja volt - nagy vágya volt újra látni ezt a káprázatos helyet. Persze nagyjából méterenként akadt fényképtéma, így nem haladtunk gyorsan, de nem is volt cél. Onnantól kezdve nem hajtott minket a tatár, ezt direkt így is szerveztem. Sajnos a korlátozás ellenére is sokan voltak, így pl. nem volt türelmünk kivárni, hogy a sokadik hajóra felférjünk, hogy az egyik tavon is átkeljünk. De hiányérzet azért nem maradt. Inkább csak újra a vágy, hogy valamikor megint visszatérjünk. Lehet, hogy ezúttal egy nagyon fagyos téli napon kellene - láttam képeket a jéggel borított Plitvicei tavakról - pazar!
Festményszerű



Ez a fal mindenkit megihletett a családból, pár példa :)



Erről a képről rajtam kívül még Emma is hiányzik -
igazi csoport lettünk már

Orvostanhallgatónk 

Mindjárt gimis

A horvát tavaktól búcsút véve Szlovéniát céloztuk be, méghozzá a Bledi tavat. Ez Zita külön kérése volt (ez az utazás kb. egy kívánságműsornak felelt meg), de senki sem tiltakozott. Úgy vettem észre egyébként, hogy igen nagy divat lett Szlovénia és különösen ez a régió ezen a nyáron, sok helyről köszönnek vissza a szebbnél szebb fotók a tóról, a Vintgar szurdokról, a Bohinji tóról és hát az egész környékről. Nos, tényleg gyönyörű - bár nekünk az időjárással nem volt túl nagy szerencsénk. Végül mondjuk minden programpontot "teljesítettünk", de nem nagyon maradtunk szárazak egyszer sem és ez csak kivételes esetben volt szándékos.

A tónál többször sétáltunk, hiszen Bledben szálltunk meg (egy felejthető apartmanházban), és a szépsége olyan lenyűgöző, hogy nem lehet róla elfordítani a tekintetet. Aztán jártunk a közeli Vintgar szurdokban is. Az a hely végül mindenkit hatalmas lelkesedéssel töltött el (persze kezdetben a séta-ellenes Imola dohogott...) - szerencsére a napi zuhék úgy osztották be magukat, hogy az ottani túránk előtt és a legvégére értek oda. Így végül is változatos fényviszonyok között járhattuk be ezt a természeti csodát (is).

Huhh, micsoda bátorság! :)

Pózolj szurdokban! :)

Álldogáljál szivárvány felett! :)

Csapatunk férfitagjai

Lenyűgöző volt!

Kirándulni jó! Mondta Apa, s lánya. :)

Pózolj szurdokban! 2.

"Na, ez egy jó kép lesz, így felülről!" - Zita és Bálint

Miért is panaszkodtam az időjárásra?! Hiszen ragyogott a nap!
A harmadik fő programpontunk - mindenki folyamatos kérésére a legutóbbi hasonló kalandunk óta - még a rafting volt. Na, aznap igazán morcos volt az időjárás - gyakorlatilag zuhogó esőben eveztük végig az egészet. De ez sem vette el a kedvét senkinek sem (Zolit egy vállsérülés viszont az egész műveletben megakadályozta, sajnos). Sőt! Mindenki túl rövidnek tartotta a túrát (én mondjuk már eléggé vacogtam...), és gyakorlatilag már másnap újrakezdték volna. Bálintnak még nem volt ilyen kalandban része, nagyon élvezte és valószínűleg nagy kedvet csináltunk hozzá. Sajnos nincs képünk a raftingról, mert oda nem tudtunk gépet vinni, és az egyetlent, amit a túravezetőnk készített, sosem kaptuk meg. :(

Ezeken kívül találtunk azért alkalmat arra is, hogy fürödjünk a tóban (a kevésbé sportosak ezt kihagyták...), meg arra is, hogy a helyi "libegőhöz" felmenjünk - és ott a fiatalság egy jót bobozott is. Az étkezések kapcsán csak annyit, hogy első este nagyon mellényúltunk, de utána (a tripadvisorra is támaszkodva) nagyon finomakat ettünk és kedves kiszolgálásban is volt részünk. A helyi krémes szerű sütispecialitást végül nem kóstoltuk meg, mert amikor beültünk e célból egy cukrászdába, akkor a többi sütemény elterelte róla a figyelmet. Sebaj.
A tó, kissé sejtelmesen

Nagyon kellemes a vize a tónak - bár a levegő nem volt túl meleg....

Egy triatlonista Bledben is triatlonista (pláne ha vállfájása múlóban)
Rövid "nyaralás" volt ez, csütörtök hajnaltól vasárnap estig, de már ez is kész csoda, hogy összejött úgy, hogy mindenki ráért (mondjuk.... ez sem teljesen igaz, Emmának lett volna egy-két versenye, de beáldozta őket). Összességében egy jó túra volt, sok vidámsággal. Szlovénia kedvet csinált "saját magához", szerintem máskor is lesz úticélunk. Reméljük, hogy "hálából" kicsit kellemesebb időjárással fogad majd minket.

Emma 18

$
0
0
Szegény blog már csak nyomokban hasonlít saját magára, azt a célt már egyáltalán nem szolgálja, amiért létrejött.
De újra és újra megállapítom, hogy nagyon jól tettem, hogy sokáig relatíve rendszeresen írtam, ezért nem szeretném hagyni teljesen elsüllyedni.
Például mindenképpen muszáj rögzíteni a gyermekeink nagykorúvá válásának pillanatát - hogyan készültünk, hogyan ünnepeltünk, milyen volt.

Idén, február 27-én Emma is betöltötte a 18. életévét, és bármilyen hihetetlen is a mai napig, felnőtt lett, hivatalosan. Előre szaladva azért megjegyezném: ezzel még véletlenül sem szeretném azt sugallni, hogy nem viselkedik felnőttesen.

Szóval, már jóval korábban elkezdtünk gondolkodni azon, hogy mit is csináljunk a születésnapjára, Zita 18.-ja elég magasra tette magunk számára a mércét. És persze, nem akartuk ugyanazt, de mindenképpen olyat, ami főleg érzelmeket közvetít és nem kézzel fogható, elhasználható ajándékot.

Az élményt, amit mindenképpen szántunk neki már igazából másfél évvel korábban kieszeltük és csak a helyszín és az időpont volt a kérdéses: egy tengerparti lovaglás, vágtával.... Tudtuk, hogy ez nagy álma, és ideje, hogy megvalósuljon. Eredetileg a dél-francia tengerpartra gondoltunk (Camargue híres az ilyen lehetőségeiről), de aztán az élet felülírta - már a terveket is, nemhogy a megvalósítást. Zoli unokaöcsém, bátyám harmadszülött gyermeke ugyanis bejelentette, hogy 2020. júliusában elveszi a menyasszonyát, méghozzá Londonban (a menyasszony nigériai, így az angol főváros tűnt a legjobb megoldásnak, pláne, hogy a menyasszony per pillanat ott is él, így a szervezést tudta irányítani). Így aztán a terv az lett, hogy az esküvő előtt teszünk egy családi kirándulást a festői angol vidékre, Cornwallba, és OTT felkutattam egy ilyen lehetőséget. Már mindenben megegyeztünk, alig vártuk ezt családi nyaralást - még ha a karácsonyi bejelentésig nem is ilyesmiben gondolkoztunk idén nyárra. Lehet, hogy nem lövöm le a poént, ha elárulom: az élet (a vírus képében....) ismételten közbeszólt - de erről majd később.

Tehát, a fő ajándék-ötlet hamar megvolt. Aztán úgy múlt szeptember tájékán beugrott a másik ötlet is, mármint, hogy mit készítsünk neki. Van az "Az 50 első randi" című film, és abban egy rövidtávú memóriáját elvesztett hölgynek készít a szerelme egy minden nap megnézendő videót, amiben elmagyarázza, hogy mi a helyzet vele. A filmben van egy zenei bejátszás, Paul McCartney "Another Day" című kedves számából. Ez adta az induló löketet. Kitaláltuk, hogy mivel Emma 18. születésnapja egy "szürke" hétköznapra (csütörtökre) esett, így egy olyan köszöntő filmet csinálunk neki, aminek az elején (ezzel a számmal indítva) levetítjük egy napját, ahogy "hétköznapian" szokott zajlani (hogy aztán a film második felében kihangsúlyozzuk, hogy mennyire különleges nap ez mégis). Ébredés, reggeli, iskolába menetel, suli, edzés, vacsi, tanulás, lefekvés. Elkezdtük hát a nagy mesterkedést, hogy minden ilyen hétköznapi helyzetben úgy filmezzük őt le, hogy ő azt ne észlelje (persze, ha az ember nem gyanakszik, akkor eszméletlen, hogy mi minden nem tűnik fel neki...). És a családi jeleneteken túl (ahol azért itt-ott egy-egy "archívhoz" is nyúltunk) meg kellett szervezni a sulit, az edzést, stb. Imola és én voltunk a két fő "mesterkedő"és hatalmasak derültünk azon, hogy mi mindent nem vett észre Emma (pl., amikor egy piros lámpánál, mellette ülve a kocsiban, simán lefilmeztem azt, ahogy sminkel). Sok kis részlet kezdett kialakulni (ébredés, kávé-készítés, elindulás a házból, smink a kocsiban, kiszállás a sulinál, elindulás a suliból, stb.). Mondjuk, kész szerencse, hogy a mai korban rengeteg mindent filmeznek a gimisek, így a suliban történt forgatások nem igen tűnhettek fel neki (pedig még az is benne volt, ahogy az ebédjét melegíti...).

Amellett, hogy ezt szerveztük, sok mindenkit - aki fontos Emmának - megkértünk, hogy köszöntse fel videón Emmát. Van, aki csak annyit mondott, hogy "boldog szülinapot, Emma!", és van, aki percekig mondta. Ezen felül, még olyan "feladatot" is kaptak az Emma életében fontos emberek, hogy keressenek egy közös fotót Emmával, és írjanak pár sort. Ezeket kinyomtattam egy-egy A4-es lapra és összeragasztottam őket egymásnak "háttal".... Azaz: a kép az egyik oldalon, az üzenet a másikon.

A szülinaphoz közeledve, összeraktuk a filmet, ami már egy "teljes estés hollywoodi filmmé" kezdett válni.... (majdnem 30 perc lett a vége). Menet közben tele lettünk még ötletekkel, vicces felvezetővel és mindenféle átgondolt zenei választásokkal, feliratokkal. Mindezt úgy kellett bonyolítani, hogy ő ne vegye észre, ne legyen ott....

A nagy nap előtt még elmentünk lufit (Imola ragaszkodott a hatalmas számos lufikhoz), virágot persze, meg mindenféle kelléket venni. A "tortája" a szokásos volt - kérésére -, azt is még este megsütöttem: csúsztatott palacsinta. Majd elküldtük őt hamar aludni, mondtuk neki, hogy másnap úgysem fog.... Gyorsan elkészítettük a nappali dekorációját: madzagot feszítettünk ki keresztül-kasul és azokra csipeszekkel felaggattuk a sok összeragasztott A4-es fotót és jó-kívánságot. Nem azért, de nagyon jól nézett ki.... Még összekészítettük a zenei lejátszási listát, aminél a Neoton Família "Születésnap" című száma volt a hangadó, ami konkrétan a 18. szülinapról szól ("18 éve megszülettél, örültek neked"....... "Itt az idő, próbaidő, ma leszel nagykorú"). 

A napján mindenki önfeláldozóan felkelt fél 6-kor!.... Nagy izgatottan felkeltettük Emmát. És akkor beindult a zene, és kilépett a nappaliba. Onnantól kb. három napon keresztül el-elsírta magát meghatottságában. Nagyon vicces volt és persze aranyos és megható, hogy azonnal elkezdte olvasgatni az üzeneteket, mi meg egy idő után mondtuk neki, hogy "jaj, de gyere elfújni a gyertyákat a tortádon, mert már leégnek!". Akkor odajött az étkezőhöz, gyertyát fújt, ajándékot bontott, felvette a szülinapos kellékeket, vigyorgott.... Alapvetően, a "kézzel fogható" ajándékokat nem ragoztuk túl. A népszerű ékszermárkától vettünk egy karkötőt, és gyakorlatilag mindegyikőnktől kapott rá egy "fityegőt" (Zolival mi kettőt adtunk közösen). Zita csinált egy csodás albumot, amibe minden évre rakott egy közös képet és nagyon kedves/jópofa kommenteket írt hozzá. Imola egy dobozt kreált, tele mindenféle "kinccsel", amiket Emma értékelhet. Klári kicsit kicsúszott az időből, de a karkötőhöz ő is készült, illetve a film-készítésben sokat segített.

Az ajándékok és a hajnali tortaevést követően/alatt, már noszogattuk is Emmát, hogy üljön a tévé elé, mert még ott várja egy szuper ajándék. A kávét már ott ihatta (volna) meg.... Hát, tündérien reagálta le az egész filmet! Az első résznél folyton csodálkozott, hogy "ezt is felvettétek??? De ezt hooooogy?" Nagyon vicces lett a különböző zenékkel a nap különböző részeihez, illetve Zoli jópofa feliratai is hatottak, na meg egy kedves intrója is. A második részben, a köszöntésnél úgy rendszereztük az ismerősöket, hogy először a barátok szerepeltek, aztán a röpisek, aztán az edzők, illetve Vivi, a babysitter, aztán a családtagok, a "távolabbiaktól" indulva, az unokatesókon és a nagyszülőkön át a szűkebb családig. A végére maradtunk mi. Itt tört el végképp a mécses, az amúgy is folyamatosan meghatódott Emmánál - bár bevallom nálam már a forgatás alatt is megindultak a könnyek és utána, a film összeállításánál is. Történt ugyanis, hogy én nagyon rákészültem a dologra és treníroztam magamat arra, hogy nem sírom el magam a kamera előtt és elmondom azt, amit elterveztem. Kint, a kertben forgattunk, hogy Scotty kutyánk is szerepeljen (nem is tudtuk akkor még, hogy ennek más jelentősége is lesz hamarosan....). Én nagy levegőket véve, el-elakadva, de hősiesen elmondtam a mondandómat, majd jött Zoli. Neki is volt terve, hogy majd elmondja Emmának, hogy ott van ez a nyírfa a kertünkben, amit a születésekor ültettünk, és, hogy mindketten hogy megnőttek, megerősödtek és "jól állják a viharokat", de az igazság az, hogy csak az elejéig jutott, majd hüppögve ölelgette a fát.... Nagy nehezen összeszedte magát, és végül rövidebben, de elmondta a lényeget: "megtanítottad nekünk, hogy mi az önzetlen szeretet", és aztán odajött, megölelt és még a kutyust is bevontuk az ölelésbe. Utána dühöngött is Zoli, hogy nem tudta rendesen elmondani, amit akart, de Imola (aki rezzenéstelen arccal videózta az egészet, rém profin...) is, és én is biztosítottuk arról, hogy így lesz ez jó. Zoli nem nyugodott, és végül úgy vágta meg a filmet, hogy a "sírós" résznél bejátszotta Michael Bolton "Fathers and daughters" című dalát, és csak a mondanivalója végére tette vissza a saját hangját. Na, ettől, ha lehet, még meghatóbb lett a jelenet. Emma számára is. És akárhányszor újra nézte, mindig elpityeredett. Ez a jelenet más miatt is sírós lett a későbbiekben, de hátha végre mindent leírok a blogban, így ez ügyben "nem szaladok előre".

Szóval a "filmnézés" után még olvasgatta egy kicsit Emma a "felaggatott"üzeneteket, de már készülődnie is kellett, mert a suli nem volt tekintettel a jeles alkalomra és ugyanúgy elkezdődött 7.45-kor. :) Útközben végig lelkendezett Emma, illetve folyton arra csodálkozott rá, hogy mennyire nem vett észre semmit a filmezésekből.

Az iskolában is megköszöntötték őt többen mindenféle kedves ajándékkal, lufival és jó szóval. Aznap pont nem volt edzés, így ott elmaradt az ünneplés, de attól még nagyon szép napot zárt Emma, olyan vacsorával, ahol a kedvenceit kapta.

Másnap péntek volt, és azt már vele is leegyeztettük, hogy elmegyünk együtt, "kiscsaládilag" (plusz Bálint, Zita barátja) egy étterembe. Emma szereti a finom húsokat, így egy steak-es helyre mentünk. Ahol  - újabb meglepetés! - ott várt Vera barátnőm, Emma keresztanyukája, és Sári, Vera lánya, Emma nagyon jó barátnője, akivel oly' sok kalandjuk volt már együtt, és akivel mindig beköltözik a vidámság oda, ahol van. Emma újra elsírta magát - talán akkor tartotta csak magát, amikor Laci, Emma keresztapja, is "befutott". Ők közösen egyébként a jogsit ajándékozták Emmának. Amivel elég jól haladt volna - ha nincs a járvány....
A finom és vidám vacsora vége felé megjelent Emma két sulis barátnője, mintegy "véletlen". Emmának mondtuk, hogy azért majd elmehet bulizni utána, így sejtett valamit, de azt nem, hogy mi lesz... Hát az volt, hogy a különböző baráti körei (röpi, suli, általános suli) egy csoportot hoztak létre, Imola hathatós segítségével és megegyeztek, hogy hol találkoznak és majd hová mennek utána "bulizni". Oda ragadták el a családi vacsoráról Emmát a barátnők (Zita és Bálint is mentek - ez külön kérésem volt....), és hát, ott is eltört a mécses Emmánál, amikor a különböző helyekről jövő barátai együtt, már összeismerkedve várták őt, neki énekelve egy bárban. És hát, elmondása szerint az est további része is nagyon klassz volt.

Vasárnap még a nagycsaládi körben is ünnepeltünk egyet, és így a négynapos 18. szülinap le is zárult. :) Azaz.... tulajdonképpen nem négynapos volt ez, mert bő tíz nappal a nagy nap előtt már volt ünneplés - három napon át -, ugyanis a szüleimtől azt az ajándékot kapta Emma, hogy elmentek vele, Zitával és Zsófi unokahúgommal Párizsba. Az összes résztvevő úgy nyilatkozott erről az útról, hogy frenetikusra sikerült. Nagyon jól érezték magukat, sokat nevettek és a nagyszülők kényeztetésére a három lányunoka nagy szeretet-áradattal válaszolt.

Emmának egyébként az ékszeren (és a meghiúsult lovagláson) kívül egy profi fotózást adtunk ajándékba (csak egyszer 18 éves az ember lánya....). Ezt még a napja előtt "lebonyolítottuk", így a 18. születésnapjára már fel is használhatta a képeket.

Talán le sem kell írni, hogy döbbenet, hogy már a második gyerekünk vált nagykorúvá. Nem állítanám, hogy hihetetlen, mert úgy találom, hogy céltudatos, talpraesett, szorgalmas Emmánk van, akin már most látszik, hogy meg tudja állni a helyét a felnőtt világban. De közben persze ott van még benne az az érzékeny, naiv, szeretetteljes, kedves kislány, aki mindig is volt, és ami miatt biztos mindig "törékeny" is lesz. Vannak céljai, tesz is értük rengeteget, figyelmes, kedves, jó természete miatt mindenki hamar megszereti. Helyén van az esze, a szíve. Klassz ember.












Igen, ő még mindig pont ilyen. :)


Scotty és Spartacus

$
0
0
Scotty örök

Spartacus, a szeleburdi utód

Amióta az eszemet tudom, mindig volt kutyánk. Persze, ki, Genfbe, a bérlakásokba nem vittünk, de itt, Budapesten mindig várt minket egy négylábú jóbarát (nagyszüleim és Bátyám gondozásában).

Amikor hazaköltöztem Genfből, egyedül, a szüleim házába, Dinó kutya, a dalmata volt hűséges házőrzőm. Dinó leginkább drága Nagypapám kutyusa volt, és mikor Papa elhagyta a földi létet, Dinó teljesen kifordult magából. Aggódni kezdett másik gazdijáért, a Bátyámért, és továbbra is barátságos volt mindenkivel, akit ismert Papa halála ELŐTT. De aki utána próbált vele barátságot kötni, azt morogta, harapta. Így esett az, hogy lábtörlőmön fekve őrzött engem, mert a Bátyám "megkérte" erre. És én nyugodt voltam akkor is, ha egyedül kóvályogtam a nagy szülői házban, mert tudtam, ő vigyáz rám.

Zolit megismerve rögtön tudtam, hogy ő is kutyabarát, olyan nagy szeretettel beszélt meglehetősen nehéz természetű gordon szetteréről, Tonyról (aki lány volt, a név megtévesztő, az Antónia angol becézése). Tony egy darabig velünk is élt, amikor házasságkötésünk után egészen gyorsan kertes házba költöztünk. Tony mellett és után jött Mohikán, a már közösen kiválasztott gyönyörű és tündéri golden retriever. Neki hamarosan társául szegődött a világ legkedvesebb nagy lakli kutyája, Beau, a francia briard fajtából. Sajnos Beau tragikusan korán és hirtelen hagyott itt minket, alig másfél évesen. Amitől Mohikán is olyan mély depresszióba esett, hogy sosem gyógyult fel az akkor szerzett fülgyulladásos betegségéből, ami aztán évekkel később, elfajulva, a végét is jelentette.

Kicsi Zita Mohikánnal és Beau-val - meg persze Zolival

Mohikán érkezése után nem sokkal kezdtük el a gyerekek sorozat-gyártását is, így szinte még kölyök volt, amikor Zita megszületett. És Zita volt az, aki Beau-val is találkozott, Emmával már pocakos voltam bőven, amikor ő itt hagyott minket.

Már mind a négyen megvoltak, az Ikrek alig múltak egyévesek, amikor sajnos Mohikánt el kellett altatni. Zoli volt ott vele, és annyira megérintette, hogy később, Beau-t is beleszőve, megírta a meseregényét a két kutyánkról. (Ezt a meséjét illusztráltattam meg és nyomtattattam ki Zoli 40. szülinapjára).

Pár hónapig csak tengtünk-lengtünk a megüresedett kertben, de aztán 2006 egy szép tavaszi napján elindultunk egy hirdetés alapján "megtalálni Scottyt". Azért kerestünk border colliet (ami akkor még távolról sem volt olyan divatos kutyafaj, mint most), mert Zita akkori kedvenc filmje a Babe volt, amiben két ilyen kutyus is komoly szerephez jut.

Scotty tökéletes választásnak bizonyult. Nyugodt, rendkívül intelligens, családszerető, békés kutyus volt. Ivaros maradt végig, de valahogy más kutyák - nőstények vagy kanok - sosem érdekelték. Nem volt szökős, kétszer osont csak ki a figyelmetlenül nyitva hagyott kapun. Egyszer gyorsan megtaláltuk, egyszer meg - szerettük emlegetni, hogy ebben is milyen okos volt - egy nyomda udvarába kocogott be. Ahol aztán lefotózták, sokszorosították a képét, és így hamar összeért a mi elkeseredett facebook-felhívásunkkal, amivel kerestük.

Scotty végigkísérte a lányok klasszikus gyerekkorát. Ott volt velünk a Balatonon, jött velünk kirándulni, néha étterembe is, és mindig ott sertepertélt a kertben velünk. Labda-bolond volt, tudott "szó szerint" focizni, de az apportírozós játékot sem tudta soha megunni. Legfőbb feladatának azt érezte, hogy Zolinak "segítsen" a fűnyírásban, azaz, ő vadul igazgatta a hosszabbító zsinórját ("terelte"???), miközben Zoli tologatta ide-oda a fűnyírót. Utána, totál bezöldült tappancsokkal, elégedetten és szinte "mosolyogva" heveredett le a megszépült gyepre. Ha pingpongoztunk, ott állt mellettünk az asztalnál. Ha a lányok "erősítettek" a kertben, odament hozzájuk, és egy-egy fekvőtámasz vagy trx-gyakorlata során odagurította az orruk elé a labdáját, mintegy invitálva őket: "ne bohóckodjál itt nekem, inkább dobáld a labdát!". Egyik fő attrakciója az volt, hogy ha éhes volt (azaz kb. mindig, de akkor biztos, ha úgy érzékelte, hogy asztalhoz ültünk), akkor beletette a kinti térkőre lerakott fém táljába a mancsát, benézett ránk a télikert ablakán keresztül és egy általa megfelelőnek ítélt pillanatban belecsapott a tálba, ami nagy robajjal gurult el valamerre. És ezt megismételte jó párszor. Már régóta szórakozott ezzel, amikor egy véletlen folytán kiderült, hogy az egész környék hallja ezt és el is nevezték Scottyt "a táltologatós kutyának"...

Scotty ott volt, amikor még mind kicsik voltak

És akkor is, amikor már mind megnőttek

Scottyt nem zavarta az eső, jó skót kutya lévén, a házába az első 10 évében a lábát sem tette be (Öregkorára azért rájött, hogy jobb ott neki nagy hidegek vagy esőzések idején). Volt aztán egy vihar pár éve, amikor nagyon megrémült. Onnantól kezdve félt a villámlástól és dörgéstől, és mi beengedtük őt az étkezőbe ilyenkor (amúgy kinti kutya volt). Amint jó idő volt, és ki tudtuk nyitni a téli kert ajtaját, ő ott hevert el előtte, néha azért be-beosont egy picit. Imádta a tévét....

Scottyt csak oltatni hordtuk az állatorvoshoz. Soha semmi baja nem volt, még egy kullancs sem ment bele. Egészen a 13. tavaszáig, azaz tavalyig. Akkor egyszer csak azt láttuk, hogy alig bír felállni. Nagyon aggódtunk. Az állatorvos adott neki injekciót és gyógyszert. Nem nagyon akarta bevenni. De végül Zita, aki otthon tanult, május és vizsgaidőszak lévén, belekönyörögte, némi párizsi társaságában. És így töltöttek ők jó pár napot, az étkező kövén: Zita, ölében a laptoppal vagy a könyvével, lábán Scotty buksija, néha egy kis párizsit adva neki. És Scotty, teljesen erőre kapott. Mintha elfújták volna a baját! (És Zita vizsgája is ötös lett....) Jó volt úgy gondolni, hogy a szeretet gyógyította meg. Persze, a maga 13 évével már lassú volt, kicsit süketült is, meg sokat pihent, de jó kedve volt és a labdáját is szerette - csak néha elfelejtette már, hogy azért indult. Imádtuk őt így is, öregecskén, kissé csámpásan járva, esendőn.

Ez a kedves, meleg és okos tekintet felejthetetlen

Eltelt egy év, és Scotty jól viselte magát. Egy karanténi áprilisi napig, amikor is újra ugyanaz az ízületi baja támadt, alig bírt lábra állni. Éppen ugyanakkor, amikor hosszas (több éves) könyörgésemre Zoli végre beadta a derekát az ügyben, hogy vegyünk Scotty mellé egy kiskutyát, hátha az még felpörgeti egy kicsit. Már ment volna lefoglalózni az új kutyust (egy labradort), de mivel újra el kellett vinni Scottyt az állatorvoshoz,megegyeztünk, hogy kikéri az állatorvos véleményét. Az állatorvos megvétózta a kiskutya-vásárlást. Noha azt mondta, hogy Scotty egy genetikai csoda - akkor már 14 betöltött év után -, de már sok időskori nyavalyája van. Úgy mint hályog a szemén, nagyot hallás és hát ugye ez a nyavalyás ízületi probléma, és így egy kiskutya csak ingerelné, illetve olyan hirtelen mozdulatokra késztetné, amik fájhatnak neki. Azt kérte, hogy szeretgessük Scottyt, amíg van nekünk. 

Hát, sajnos már nem sokáig volt nekünk.... Egy-két hét, ha eltelt egyáltalán, végzetesen rosszra fordult az állapota. Amikor már semmilyen injekció és gyógyszer sem segített neki abban, hogy felálljon, amikor már nem tudott elmenni a dolgát végezni, amikor már alig evett és ivott, tudtuk, hogy ideje elbúcsúzni. Pedig a szemében még ott csillogott az értelem és a végtelen szeretet és bizalom irányunkban. Nehéz volt elköszönni tőle, mindannyian megtettük a magunk módján. Utolsó este Zoli kiült mellé egy pohár whiskey-vel, beledugta az ujját és lenyalatta öreg barátunkkal "elvégre is skót vagy, kóstold meg", és a labdáját úgy "dobálta" neki az orra előtt, hogy egy fejmozdulattal el tudja kapni. Borzasztó volt elbúcsúzni, ahogy leírom, most is sírok. Vele együtt egy korszaktól is elbúcsúztunk. És hát, túlzás nélkül egy családtagtól.

Zoli búcsúja Scottytól

Inkább le sem írom, hogy milyen üresség volt a kertben és a lelkünkben a távozása után (a kertben temettük el, a labdájával).

Mindenki azt mondta, hogy nem kell még másik kutya. 

Mégis, pár hét eltelte után engem emésztett a hiány, ami a kertből kiáltott felénk. És úgy éreztem, hogy én ezt nem bírom sokáig. Ha Scotty már nem lehet velünk, kell valaki, aki lelket gyógyít, nem feledteti őt.  Illetve, az észérvek is azt diktálták, hogy nyár elején kell kiskutya. Hogy télre megerősödjön. És hogy sok időt tölthessünk vele az első hónapokban. Szép lassan, óvatosan, felvetettem a témát. A lányok hamar mellém álltak, de végül Zolit (mivel ő kísérte utolsó útjára Scottyt, talán ő viselődött meg a legjobban) is sikerült meggyőznöm. Bár igaz, sokáig úgy gondoltam utána, hogy nem biztos, hogy ennyire kellett volna erőltetnem. Most már azért kezdek megnyugodni.

Szóval azt mondtuk, hogy jöjjön egy kölyök. Zoli fajtatisztát szeretett volna, így a menhelyeket (egyelőre) hagytuk. Jött a kérdés, hogy milyen fajtát? Eléggé eltértek a vélemények, de legtöbben border colliet szerettünk volna újra. Hozzáteszem, nehéz volt akkoriban kölyökkutyát találni, mert a karantén helyzet miatt boldog-boldogtalan kutyát vásárolt - őrületesen áron. Már éppen tárgyalásba merültem egy border kölyök kapcsán, amikor is jött az "atyai vétó": ő nem szeretne bordert még, mert csak hasonlítgatnánk Scottyhoz és az nem lenne fair a kiskutyával szemben, nekünk meg fájna.

Ekkor történt az, hogy rátaláltam - véletlenül - Spartacusra, az akkor 6 hetes angol véreb kölyökre. Jó, mondtam a vacsora-asztalnál, akkor mit szólnátok hozzá? És megmutattam a képét. Szerelem és egyetértés volt első látásra. Hamar kapcsolatba léptem a - mint kiderült, szlovák - tenyésztővel és már le is foglaltuk. Meglátogatni nem tudtuk, mert még nem mehettünk át Szlovákiába....

A kép, ami alapján beleszerettünk a mi kis vérebünkbe

Még volt egy kis intermezzo, mely során volt arról szó, hogy azonnal két kölyköt veszünk - Spartacus mellé egy másik fajtából, hogy ezúttal ne legyen egyedül a kutyánk. De aztán ez két okból is meghiúsult. Egy részről, nem tudtunk dűlőre jutni fajta-ügyben, más részről ismét az állatorvos térített minket észhez: elég makacs fajtából választottunk (amit amúgy ő személyes kedvencének mondott), elég kihívás lesz ő nekünk, várjunk egy évet egy másik kutyáig.

Így Spartacust vártuk egyre türelmetlenebbül. Elolvastunk mindent a fajtájáról. Ennek következtében megerősítettük itt-ott a kerítésünket (szökősnek mondják). Vettünk neki ezt-azt, és alig vártuk, hogy jöjjön...

Egy szép nyáreleji napon nekivágtunk - heten, mert Bálint, Zita barátja is el szeretett volna minket kísérni. Szlovákiába, Érsekújvárra tartottunk, szerencsére már szabadon át lehetett menni a határon. A tenyésztő várt minket a város határában és odavezetett a házukhoz, ahol a kutyusait tenyésztette. Itt többen azt hittük, hogy egyenesen a mennyországba érkeztünk. Spartacusnak tíz (!!!) testvére volt és volt ott még egy hat-kölykös, három héttel fiatalabb alom is. Tehát 16 kölyökkutya rohangált egyszerre körülöttünk. Hát nem bírtunk betelni velük! Simogattuk őket, olvadoztunk, csodáltuk a sok kis tündéri, nagyfülű apróságot. Spartacuson volt csak nyakörv, hogy meg legyen jelölve. Rögtön odajött hozzám és rátette a mancsát a combomra. Szerelem volt - részéről is - első látásra, ami azóta is tart. Sokat beszélgettünk a tenyésztővel, ellátott minket jó tanácsokkal, mi meg kerestük a témákat, mert nagyon nem akaródzott eljönnünk....

A hely, ahonnan senki nem akart eljönni

De aztán egyszer csak beszálltunk az autóba - nagy veszekedések közepette: kinek az ölében utazik majd a kéthónapos (10 hetes) csöppség???? Otthon filmeztük első lépéseit. Ő pedig azonnal magáénak érezte a mobil-kennelt, amit azzal a szándékkal vettünk neki, hogy azt majd a Balatonra is levihetjük, meg a párnáját, illetve a játékait. Evett-ivott, mindentől megijedt. Körberajongtuk, a lányoknak szinte hihetetlen volt, hogy van egy kutyakölykünk (az Ikrek egyáltalán nem emlékeztek a pici Scottyra, de Emmának és Zitának sem maradt meg sok minden).

Amikor végül elhoztuk

Sajnos Zoli nagyon határozott a kutya és a lakás kérdésében: nem mehet be eb mihozzánk. Ezt az elhatározását folyamatosan próbáljuk megingatni, mi lányok és a kutya közösen, de még nem jártunk sikerrel. Így aztán Spartacus a kezdetektől kint volt. Hideg már nem volt, attól nem kellett tartani. És hát, ha sírdogálni támadt kedve, mert egyedül érezte magát éjjel, akkor szinte azonnal ott termett valaki - aki éppen meghallotta - és megsimogatta, megnyugtatta, vissza-altatta, azaz: megvárta, míg Spartacus horkolni nem kezd.

Nagyszerű fotómodell

Kicsi kutya, nagy virág - az arányok azóta megváltoztak
Néha a lányok bebújtak hozzá aludni

Sparti a "Nyunyókájával"

Kölyökkutya alszik a kertben

El kell árulnom, hogy Spartacussal hirtelen egy másik dimenzióba kerültünk kutya-tartás szempontjából. Ő az első a lányoknak, akinél a "nevelésben" igazán részt tudnak venni, és számomra is az első olyan kutya, akire időt tudok szánni (bár nincs...), akitől a lehető legkevesebbet akarok távol lenni, akinek igazi gazdija szeretnék lenni, akit tanítgatni szeretnék. Persze, ebben az is benne van, hogy tudjuk, hogy hatalmas lesz, ezért muszáj megnevelni, mert nála lesz a fizikai fölény. Spartacushoz azonnal kimegyek, ahogy hazaérek, és este is mindig ott vagyok vele, amikor már álomba szenderül (időközben úgy alakította ki a bioritmusát, hogy átalussza az éjszakát, mint egy jó kisbaba). Spartacusszal kutyasuliba (oviba?) járunk, és bár nagy kertünk van, minden nap kivisszük sétálni legalább egyszer, de inkább kétszer. Spartacus lent volt velünk végig a Balatonon (sajnos a vizet nem szerette meg), vittük őt mindenhová, étterembe, lángososhoz, kilátóhoz, sokat kocsikázott velünk. Spartacus hihetetlenül barátságos és szociális kutyus. Mindenkihez és minden kutyához odamegy, az emberektől simit remél, a kutyákkal játszani szeretne. Itthon, már egy új közösség tagjai lettünk,ahogy esténként összegyűlünk a közeli park kutyafuttatójában. Ott vannak a cimbik: Nápolyi, a berni pásztorkölyök, Bandi, az ausztrál juhász fiatalember, Brody, a kis border collie, Lassie, a hatalmas és gyönyörű skót juhász nagyfiú, Archie, a bohókás vizsla, néha a kis corgie, és a kis mindig sáros labrador is eljön. Balatonon, ahogy minden nap sétáltunk, már mindenhol ránk köszöntek, illetve ő rá: "Szia, Spartacus!". Ő meg ment mindenkihez farokcsóválva. Ő még a vizét is farokcsóválva issza....

Jó ötlet volt egy teljesen más fajtát választani, csupa újdonság az életünk. Imád emberi bútorokon leledzeni, kedvence volt Balcsin a kinti kanapé, itthon a kerti székek. Az asztalra is felmászik, aztán nyüszít, mert nem tud lejönni. Ha megjövök, nyüszít, amikor kimegyek köszönni neki, belefúrja a fejét a hónom alá, végignyalja az arcomat és azt sem tudja, hogy hová legyen örömében. Mutánsnak is hívtuk egy időben, mert a fülei, mint egy kiselefánté, a kiállása és a színe, mint egy oroszláné, a popsija, mint egy őzikéé és a futása, mint egy nyuszié. Ja igen! És az "ugatása", mint egy fóka!!! Folyton éhes, bármit (írd és mondd bármit...) megeszik.... A fülét folyton tisztítani kell (hiszen a földön húzza, ő egy nyomkövető kutya), a szemét meg törölgetni és állítólag nyáladzani is fog. Ezzel együtt ellenállhatatlan. Irtó viccesen ül, többször bukfencezik futás közben, mert még tanulja a saját dimenzióit, imád játszani, de nagyokat napozni is. Igen makacs, de annyi báj van benne, hogy nem lehet rá haragudni semmiért. Imád állatorvoshoz menni, az oltásokat meg sem érzi, viszont örül, hogy sok mindent szaglászhat a rendelőben. Jámbor kutya, azt olvastuk, hogy házőrzésre alkalmatlan. Habár azt gondoljuk, hogy a mérete lehet riasztó. 

Egy strandröplabda versenyen

Egy stégen, a Balatonnál

Itt is "szurkol"éppen Spartacus egy versenyen
(Leginkább annak, hogy valaki menjen oda hozzá és simogassa meg.....)
Spartacus a Balaton-parton


Felmegy az asztalra és nem tud lejönni....

"Engedjetek már be!"- nézés

A lányok imádják, és igazán rendesen foglalkoznak vele, jönnek a kutyasuliba, otthon is tanítgatják, viszik sétálni, játszanak vele, szeretgetik.

Zolira visszatérve.... persze ő sem volt érzéketlen Spartacus bájaira, de úgy látom, hogy neki sokkal tovább volt "idegen" ez a kutyus. Mióta a második hullám is beköszöntött ebből a nyavalyás vírusból, és Zoli hetente két hétköznap otthon van, ez komolyan megváltozott. Egy darabig nem értette, hogy miért hordjuk kutyaoviba, mert úgy gondolta, hogy majd ő mindent megtanít neki. Mostanra ez ügyben is enyhült, és láthatta - amikor végre ő is végignézett egy ilyen foglalkozást -, hogy milyen ügyes Spartacus és milyen hasznos, amit megtanul. Mostanság kezdünk el vele majd "kereső-gyakorlatra" is járni (ezeknek a kutyáknak legendás a szaglásuk, és állítólag jót tesz nekik, ha ilyen testhezálló feladatot kapnak), oda már kifejezetten ő akarja vinni Spartit. És a hétvégén házat fog neki építeni.

Hogy miért Spartacus? Mert ez a törzskönyvezett neve és nekünk nagyon megtetszett. Hát így ennyi. Néha azért "Sparti", mert az rövidebb, meg Zoli szerint a "Strandpapucsra" is hallgat, hiszen az ugyanaz a hangsor....

Szóval, kutya nélkül nem jó lenni. Nagy felelősség, de édes teher. Szeretjük ezt a még mindig csak féléves nagyfülű, kajla, szeleburdi Drágaságot és soha, de soha nem felejtjük a mi édes Scottynkat.     


Viewing all 95 articles
Browse latest View live